Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Jest odpowiedź Ukraińców na decyzję MKOl. Padła jasna deklaracja

We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał zalecenie w sprawie startu Rosjan i Białorusinów, które jest szeroko komentowane. Decyzję federacji podsumował również ukraiński minister sportu Wadym Hutcajt, który zapowiedział pewne kroki.

Mateusz Byczkowski
Mateusz Byczkowski
logo rosyjskiego komitetu olimpijskiego Getty Images / Sefa Karacan/Anadolu Agency / Na zdjęciu: logo rosyjskiego komitetu olimpijskiego
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przywrócił możliwość startu Rosjanom i Białorusinom w międzynarodowych zawodach pod neutralną flagą. Decyzja jest bardzo kontrowersyjna, ponieważ wciąż trwa wojna za naszą wschodnią granicą rozpoczęta przez Władimira Putina.

Są jednak pewne warunki. Sportowcy z tych krajów nie mogą m.in. aktywnie wspierać działań zbrojnych, należeć do sił zbrojnych swoich państw.

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła już Ukraina.

Tamtejszy minister sportu Wadym Hutcajt zapowiedział, że władze w Kijowie będą dokładnie sprawdzać rosyjskich oraz białoruskich zawodników. Wszystko po to, aby zweryfikować, czy ci nie mają powiązań z siłami zbrojnymi, a także innymi służbami.

- To właśnie stale podkreślaliśmy w naszych rozmowach z MKOl, że prawie 70 procent sportowców należy do sił zbrojnych, czy jest po prostu w personelu wojskowym. Wszyscy otrzymują wynagrodzenie od sił zbrojnych i należą do klubów typu CSKA czy Dynamo - powiedział, cytowany przez portal ua.tribuna.com.

- Wszyscy wiemy, że ich służby specjalne mają swoje zespoły i tam im płacą. Mają korzyści z miejsc, w których się znajdują. Teraz musimy ich namierzyć, dowiedzieć się, kto i gdzie jest. Znaleźć tych, którzy należą do sił zbrojnych, są członkami wojsk lub innych organów ścigania. To będzie trudna praca, ale będziemy musieli ją wykonać - dodał.

Trwa ogólnoświatowa debata, bowiem są kraje, które głośno sprzeciwiają się dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do międzynarodowych zawodów. Wśród nich m.in. Polska, Ukraina, Wielka Brytania, Łotwa, Litwa czy Estonia.

Zobacz też:
Kreml zareagował na decyzję MKOl. "Niedopuszczalne"
Czy warto grozić bojkotem igrzysk olimpijskich? "Historia uczy, że to ryzykowna sprawa"

ZOBACZ WIDEO: Tak się ubrał w Dubaju. Bogactwo aż bije po oczach
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×