Wiceminister Sportu Ukrainy: Możemy zaakceptować start w igrzyskach niektórych Rosjan i Białorusinów

Facebook / Na zdjęciu: Andriej Czesnokow
Facebook / Na zdjęciu: Andriej Czesnokow

Polskie władze zadeklarowały, że obecnie nie jest brany pod uwagę bojkot igrzysk olimpijskich przez naszą reprezentację. Podobne stanowisko mają Ukraińcy, którzy mogą zgodzić się na udział niektórych zawodników z wrogich krajów. Pod pewnym warunkiem.

[b]

Mateusz Puka, WP SportoweFakty: Czy w Ukrainie trwa obecnie debata, co zrobić na wypadek zgody MKOl na starty rosyjskiej reprezentacji w igrzyskach olimpijskich w Paryżu za rok?[/b]

Andriej Czesnokow (wiceminister sportu Ukrainy): Nasze stanowisko jest w tej sprawie klarowne. Dopóki wojna trwa, żaden sportowiec z Rosji i Białorusi nie powinien otrzymać zgody na reprezentowanie tych krajów w igrzyskach. Ich rządy łamią zasady rozejmu olimpijskiego, a dla nas jest jasne, że państwo, które prowadzi wojnę na terenie innego kraju, nie powinno zostać dopuszczone do rywalizacji. Jeśli ktoś z tych krajów sprzeciwia się polityce swoich rządów, to może wystartować w drużynie uchodźców.

MKOl uważa, że nie powinno odbierać się prawa startu zawodnikom, którzy nie mają z wojną nic wspólnego. Co pan na to?

Problem w tym, że w Rosji i Białorusi nie istnieje coś takiego jak apolityczny sport. Sportowcy są uczestnikami putinowskiej maszyny propagandowej, przygotowują się za państwowe pieniądze i przy pomocy spółek kontrolowanych przez rządy swoich krajów. Wielu zawodników wprost wspiera działania wojenne.

Co jeśli MKOl nie weźmie tych argumentów pod uwagę i ostatecznie zdecyduje się dopuścić Rosjan i Białorusinów do igrzysk? Ukraina zbojkotuje igrzyska?

Dopuszczenie tych dwóch krajów do igrzysk to dla nas scenariusz science-fiction. Przypomnijmy, że w lipcu tego roku MKOl nie zdecydował się na zaproszenie Rosji i Białorusi do udziału w igrzyskach.

Zawodnicy z tych krajów mogą jednak walczyć o olimpijskie kwalifikacje.

Proszę jednak zwrócić uwagę, że zgodę na powrót dostała tylko część sportowców i to jedynie jako "zawodnicy neutralni”. Jesteśmy realistami, dlatego teraz skupiamy się przede wszystkim na tym, by nie pozwolić na korzystanie z tego statusu tym, którzy kiedykolwiek wyrazili poparcie dla wojny oraz tych, którzy są częścią służb rosyjskich i białoruskich.

Jak to zrobić?

Stworzyliśmy listę około 600 sportowców, którzy są jednocześnie funkcjonariuszami aparatu bezpieczeństwa tych krajów. Wielu z nich to oficerowie wojska. Monitorujemy ich sytuację i interweniujemy indywidualnie w każdym przypadku.

Wykluczenie tych zawodników z igrzysk rozwiązuje problem?

Start pewnej grupy sportowców z Rosji i Białorusi jako sportowcy neutralni lub uchodźcy jest dla nas opcją do zaakceptowania. Jeśli jednak w polityce MKOl doszłoby do radykalnej zmiany, to wtedy w naszym kraju znów pojawi się debata na temat ewentualnego bojkotu. Jesteśmy realistami, a dla nas pewnym minimum jest wykluczenie wszystkich tych sportowców, którzy są zaangażowani w reżim Putina i Łukaszenki.

Czy w ministerstwie sportu macie dane, ilu ukraińskich zawodowych sportowców musiało przez wojnę zakończyć swoje kariery?

Na wojnie zginęło już ponad 300 członków reprezentacji Ukrainy w różnych dyscyplinach. Mowa o gigantycznej stracie. Na szczęście nie ma wśród nich uczestników ostatnich letnich i zimowych igrzysk. Nie mamy konkretnych informacji o wszystkich sportowcach, ale czołowi zawodnicy i nasze nadzieje na olimpijski medal kontynuują kariery. To nie było jednak łatwe, bo wielu z nich musiało wyjechać za granicę, my z kolei robimy wszystko, by zapewnić im finansowanie.

Jak obecnie wygląda sytuacja ukraińskiego sportu?

Jesteśmy dużym krajem, przed wojną mieliśmy mnóstwo obiektów sportowych w różnych częściach kraju. W czasie wojny aż 343 z nich zostało kompletnie zniszczonych. Większość była ostrzelana celowo, by zabić ducha walki w naszym narodzie. Rosjanie z premedytacją rujnują kluczowe obiekty cywilne w naszych miastach. My wciąż wierzymy, że to sport jest idealnym narzędziem do odbudowy psychologicznej młodych ludzi i chcemy, by to właśnie w ten sposób odreagowywali stres. Trzeba jednak przyznać, że możliwości do treningów są obecnie w naszym kraju bardzo ograniczone.

Mówi pan o zniszczeniu przez Rosjan 343 obiektów sportowych. Ile z nich udało się już odbudować?

Niestety nie odbudowaliśmy w pełni ani jednego. Część z nich przebudowaliśmy prowizorycznie, by mimo uszkodzeń mogły nam służyć. Większość z nich nie ma ogrzewania, więc przez zimę nie będą mogły być używane. Oczywiście chcielibyśmy zacząć je odbudowywać, ale nasz kraj jest naprawdę w trudnej sytuacji, a środki z budżetu państwa są obecnie przeznaczane na zbrojenia i wojsko. Nie ma pieniędzy, by zająć się infrastrukturą sportową. Poza tym wiemy, że taki obiekt mógłby ponownie stać się celem ataku. Halę Avangard Kijów udało się odbudować dzięki pomocy sponsorów.

Rozmawiał Mateusz Puka, WP SportoweFakty

ZOBACZ WIDEO: Lewandowski odniósł się do spekulacji o końcu reprezentacyjnej kariery

Czytaj więcej:
Winiarski o realiach pracy w Niemczech
Polityk PiS apeluje do Lewandowskiego

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.