Kontrowersyjny szef MKOl otrzymał nagrodę. Nie do wiary

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Stuart C. Wilson/Getty Images / Na zdjęciu: Thomas Bach
Getty Images / Stuart C. Wilson/Getty Images / Na zdjęciu: Thomas Bach
zdjęcie autora artykułu

Podczas sympozjum Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), której szefem jest Witold Bańka, wręczono pierwszą w historii nagrodę Play True Award. Trafiła ona w ręce... szefa MKOl Thomasa Bacha.

W lutym 2022 roku Rosja postanowiła zaatakować Ukrainę, przez co od tego czasu za naszą granicą trwa wojna. Z tego powodu wielu sportowców z kraju agresora zostało pozbawionych rywalizacji międzynarodowej.

Tymczasem na igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu zobaczymy w akcji sportowców zarówno z Rosji, jak i Białorusi (kraj ten popiera atak na Ukrainę - przy. red.). Taką decyzję podjął MKOl, którego szefem jest Niemiec Thomas Bach. Oczywiście budzi ona sporą kontrowersję, mimo że sportowcy nie będą mogli reprezentować swoich krajów.

Z kolei we wtorek i środę Bach miał okazję pojawić się na corocznym sympozjum Światowego Agencji Antydopingowej (WADA), którą kieruje były minister sportu i turystyki Witold Bańka. Co ciekawe, otrzymał na niej pierwszą w historii nagrodę Play True Award za zaangażowanie w... czysty sport.

ZOBACZ WIDEO: "Boski styl". Poruszenie w sieci po nagraniu Małgorzaty Rozenek

A chyba żadnemu kibicowi sportu nie trzeba przypominać skandali dopingowych na igrzyskach olimpijskich, które najczęściej zdarzały się przez rosyjskich sportowców. A Bach robił wszystko co mógł, by tłumaczyć zawodników z tego kraju.

Dał tym samym do zrozumienia, jak mocno ceni sobie relację z narodem Władimira Putina, o czym kompleksowo pisaliśmy TUTAJ. Idealnym potwierdzeniem tego jest zlekceważenie zaleceń WADA dotyczących wykluczenia Rosji z igrzysk olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. A w Pjongczangu sportowcy z tego kraju mogli się pojawić, mimo że dochodzenie MKOl wykazało "bezprecedensową manipulację systemową" w zakresie działań antydopingowych.

"WADA właśnie przyznała swoją pierwszą nagrodę Play True Award za zaangażowanie w czysty sport... Prezydentowi MKOl Thomasowi Bachowi. Podsumowuje to stan światowych organów sportowych" - przekazał na portalu X reporter Nick Butler.

Warto również nadmienić, że w 2025 roku dobiegnie końca kadencja Bacha i nie można wykluczyć, że będzie ubiegał się o jej przedłużenie. Również w tym samym czasie możemy poznać nowego szefa WADA, chyba, że ponownie wybrany zostanie Bańka.

Przeczytaj także: Białoruś zagra na wielkim turnieju FIFA. "To sprzeczne z prawem międzynarodowym" Rosjanie podpadli. Nawet szef MKOl-u się wściekł

Źródło artykułu: WP SportoweFakty