Nie tylko Rosja i Białoruś. Oni też mogą wystąpić na IO bez flag

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Pavlo Gonchar/SOPA / Na zdjęciu: WADA
Getty Images / Pavlo Gonchar/SOPA / Na zdjęciu: WADA
zdjęcie autora artykułu

WADA zgłosiła do Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie dwa kraje w związku z nieprzestrzeganiem przepisów antydopingowych.

WADA poinformowała, że do CAS skierowała sprawę krajowych agencji antydopingowych Nigerii oraz Wenezueli. Wszystko przez to, że nie przestrzegają przepisów.

Obie agencje zostały w listopadzie ukarane za niezastosowanie się do "krytycznych" wymogów. Zarówno Nigeria, jak i Wenezuela kwestionują zarzuty WADA.

Do Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie zostały złożone dwa oddzielne wnioski. Jeżeli CAS zaakceptuje je, to konsekwencje od razu wejdą w życie.

ZOBACZ WIDEO: Rywal Hurkacza weźmie ślub. Ukochana powiedziała "tak"

Spodziewane kary, to brak flag przy nazwiskach zawodników z Nigerii i Wenezueli. Natomiast same kraje nie będą mogły starać się o organizację dużych wydarzeń sportowych, dopóki nie zaczną przestrzegać przepisów.

Według WADA nieprawidłowości w nigeryjskiej agencji zostały zauważone po audycie przeprowadzonym pod koniec 2022 roku, natomiast wenezuelski organ antydopingowy nie uwzględnił szeregu kluczowych wymogów wynikających z kwestionariusza zgodności z kodeksem antydopingowym.

Obecnie jest dwóch sygnatariuszy Kodeksu, którzy nie przestrzegają przepisów: Rosyjska Agencja Antydopingowa i Międzynarodowa Federacja Fitnessu i Kulturystyki. Niedawno z listy usunięty Koreę oraz Gabon, a także Azjatycką Radę Olimpijską.

Czytaj też:  Kolejna tragiczna wiadomość. Nie żyje legenda Rekordzista świata nie żyje. Aresztowano trzy osoby

Źródło artykułu: WP SportoweFakty