Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Samobójstwo budowniczego Stadionu Olimpijskiego w Tokio. Miał 190 godzin nadliczbowych!

Aż 190 godzin nadliczbowych wypracowywał w jednym miesiącu budowniczy Stadionu Olimpijskiego w Tokio, który w marcu popełnił samobójstwo. Japońska inspekcja pracy bada warunki panujące na budowie obiektu, który ma być główną areną IO w 2020 roku.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
Budowa Stadionu Olimpijskiego w Tokio PAP/EPA / Kimimasa Mayama / Budowa Stadionu Olimpijskiego w Tokio

23-latek pracował przy budowie stadionu mniej niż rok, ale w tym czasie spędzał na placu budowy całe dnie. Jak podała japońska telewizja publiczna "NHK", mężczyzna wypracowywał w miesiącu ponad 190 godzin nadliczbowych, czyli około 80 więcej, niż wynosi górna granica dla "karoshi" - to socjomedyczny termin dla zjawiska nagłej śmierci spowodowanej z przepracowania i stresu.

Pełnomocnik rodziny samobójcy, Hiroshi Kawahito twierdzi, że 23-latek odebrał sobie życie właśnie z powodu przepracowania. Prawnik zapewnił, że bliscy mężczyzny wystąpią do państwa o wysokie odszkodowanie. Japońska inspekcja pracy dotarła do innego pracownika budowy tokijskiego stadionu, który w styczniu bieżącego roku przepracował 160 dodatkowych godzin.

Śmierć budowlańca z Tokio przykuła uwagę japońskiej opinii w lipcu po tym, jak rodzina samobójcy ogłosiła, że ich bliski był ofiarą karoshi. 23-latek zostawił pożegnalny list, w którym wyjaśnił, że "pod względem fizycznym i psychicznym dotarł do granicy możliwości". Branża budowlana w Japonii jest najmocniej narażona na karoshi. Tylko w 2016 roku stwierdzono 16 śmierci spowodowanych przepracowaniem.

Stadion Olimpijski w Tokio wznoszony jest w zawrotnym tempie, ponieważ rozpoczęcie budowy zostało opóźnione. Według "The Guardiana" w prace budowlane zaangażowanych jest dziennie około tysiąca robotników. Budowę prowadzi japoński gigant branży budowlanej - Taisei Corp.

ZOBACZ WIDEO Mateusz Skwierawski: Medal w Rosji? Nie rozumiem hurraoptymizmu

Przeprowadzona we wrześniu inspekcja wykazała, że przepisy prawa pracy złamało około 40 z blisko 800 podwykonawców najętych przez Taisei Corp. Robotnicy 18 firm wypracowywali miesięcznie 80 nadliczbowych godzin, a pracownicy kilku innych spędzali na budowie 150 nadprogramowych godzin w miesiącu.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się między 24 lipca a 9 sierpnia 2020 roku. Nowy Stadion Olimpijski powstaje w miejscu starego, który był główną areną IO 1964. Obiekt ma pomieścić 68 tys. widzów i zostanie wzniesiony kosztem 1,26 mld dolarów. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2016 roku, a stadion ma być otwarty w listopadzie 2019 roku.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
The Guardian
Komentarze (2):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×