Pekin 2022. Specjaliści od big air zadebiutowali w igrzyskach olimpijskich. Za nimi kwalifikacje

W poniedziałek w Pekinie odbyły się kwalifikacje w big air, konkurencji narciarstwa dowolnego debiutującej w igrzyskach olimpijskich. Najlepsi byli Kanadyjka Megan Oldham i Norweg Birk Ruud.

Megan Oldham PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Megan Oldham
W poniedziałek w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 odbyły się kwalifikacje w big air, konkurencji narciarstwa dowolnego. Wzięło w nich udział 25 zawodniczek i 31 zawodników. Wszyscy mogli wykonać po trzy przejazdy i łączną notę stanowi suma z dwóch najlepszych.

W rywalizacji kobiet dwie narciarki uzyskały notą powyżej 170 punktów. Są nimi Megan Oldham i Tess Ledeux. Obie pod koniec stycznia tego roku zdobyły medale w Winter X Games w Aspen, prestiżowej imprezy sportów ekstremalnych. Kanadyjka cieszyła się ze srebra, a Francuzka wywalczyła złoto. Ledeux w obecnym sezonie wygrała zawody Pucharu Świata w szwajcarskim Chur, a w amerykańskim Steamboat zajęła drugie miejsce.

Z trzeciej pozycji do finału awansowała Anastasija Tatalina. Rosjanka jest mistrzynią świata z ubiegłego roku. W najlepszej dwunastce znalazły się po dwie narciarki z Kanady, Norwegii i Szwajcarii.

W kwalifikacjach mężczyzn najlepsi okazali się Birk Ruud i Alex Hall, którzy uzyskali noty powyżej 180 punktów. Obaj w tej konkurencji triumfowali w Winter X Games. Norweg dokonał tego w 2018 roku, a Amerykanin w styczniu 2022. Trzeci był Oliwer Magnusson, aktualny mistrz świata. W finale po trzech reprezentantów będą mieli Norwegowie, Amerykanie i Szwedzi.

Konkurencja ta debiutuje w programie igrzysk olimpijskich. Do finału awansowało po 12 najlepszych narciarzy i narciarek. Kobiety o medale powalczą we wtorek 8 lutego (od godz. 3:00 czasu polskiego), a mężczyźni dzień później (od godz. 4:00).