Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Co za konkurs! Takiego podium nikt się nie spodziewał!

Chyba nikt nie przewidział takiego scenariusza konkursu olimpijskiego drużyn mieszanych. Zawody były pełne dyskwalifikacji, a na podium znalazły się Słowenia, ROC oraz Kanada. Polska nie skorzystała z wielu problemów rywali, zajmując 6. miejsce.

Dawid Franek
Dawid Franek
Kamil Stoch PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Pierwsza seria konkursowa miała kuriozalny przebieg. Kolejno Sara Takanashi, Daniela Iraschko-Stolz i Katharina Althaus zostały zdyskwalifikowane za nieprzepisowe kombinezony. To otworzyło szansę reprezentacji Polski do zajęcia wysokiej lokaty (5. miejsce). Japonia i Austria po dyskwalifikacjach zawodniczek zdołały wejść do drugiej serii, ale reprezentacja Niemiec już takiego szczęścia nie miała. Tutaj możemy przypomnieć, że sprzęt skoczkiń kontroluje Agnieszka Baczkowska.

Niestety w naszej kadrze ponownie słabo skakały Polki. Nie było to co prawda zaskoczenie, ale po cichu można było liczyć, że chociaż dobrze zakończą swój występ na igrzyskach. Pierwsza seria jednak brutalnie zburzyła te oczekiwania. Nicole Konderla skoczyła 75,5 metra, a Kinga Rajda pięć metrów dalej. Były to jedne z najsłabszych wyników wśród wszystkich skaczących pań.

Przyzwoicie zaprezentowali się Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Świeżo upieczony brązowy medalista olimpijski ze skoczni normalnej uzyskał 96 metrów, a Stoch 99,5 metra. Nie były to wybitne próby, ale oczywiście nasi mistrzowie zrobili to, co do nich należało.

ZOBACZ WIDEO: Polak dokonał niemożliwego. Mateusz Sochowicz wystartuje na igrzyskach mimo fatalnego wypadku

Wobec olbrzymiego zamieszania związanego z dyskwalifikacjami zawodniczek po pierwszej serii oprócz dominującej od samego początku Słowenii znalazły się także Norwegia oraz Rosyjski Komitet Olimpijski.

Niestety druga seria rozpoczęła się dla Polski ponownie jak pierwsza. Nicole Konderla skoczyła zaledwie 72,5 metra i nasza reprezentacja straciła 5. miejsce. Niebywały jest fakt, że tym razem została zdyskwalifikowana Norweżka, Anna Odine Stroem i nagle na podium znalazła się Kanada. Dorobek punktowy Polski po drugiej grupie podreperował nieco Dawid Kubacki, który tym razem pofrunął na odległość 101 metrów. Cały czas  przewagę nad resztę ekip powiększała Słowenia, która nie miała żadnych słabych punktów.

Co ciekawe po trzeciej grupie podium nadal utrzymywała Kanada i to z przewagą 18 punktów nad czwartą Japonią. Oczywiście reprezentanci kraju kwitnącej wiśni oddali jeden skok mniej, ale i tak nie można umniejszać Kanadzie świetnej, ambitnej postawy. Z kolei po skoku Kingi Rajdy znów można było poczuć smutek. Zrezygnowana Polka osiągnęła 73,5 metra i zaledwie 44,5 pkt za styl.

Klasę pokazał za to Kamil Stoch, który skokiem na odległość 102,5 metra potwierdził wysoką formę. Polska zdołała jeszcze awansować na 6. miejsce, bo kolejna dyskwalifikacja pojawiła się na koncie Norwegii. Tym razem anulowano wynik Silje Opseth z drugiej serii.

Na szczycie nic się nie zmieniło, a różnica między pierwszą a drugą drużyną była tak ogromna, że można było pomyśleć o tym, że oglądamy zawody na skoczni do lotów. Słowenia pokonała Rosyjski Komitet Olimpijski o 111,2 pkt. Brązowy medal sensacyjnie wywalczyła Kanada! Ryoyu Kobayashi skoczył w drugiej serii 106 metrów. Cztery i pół metra bliżej wylądował Mackenzie Boyd-Clowes, co wystarczyło Kanadzie do zajęcia miejsca na podium. Należy tutaj dodać, że łącznie wśród kobiet rozdano aż pięć dyskwalifikacji.

Niestety mimo wielu problemów rywali nasza reprezentacja nie była w stanie tego wykorzystać. Japonia i Austria, które miały liczone do końcowej noty po siedem skoków i tak wyprzedziły Polskę ze sporą przewagą.

Wyniki konkursu olimpijskiego drużyn mieszanych:

Miejsce Kraj Punkty
1. Słowenia 1001,5
2. ROC 890,3
3. Kanada 844,6
4. Japonia 836,3
5. Austria 818
6. Polska 763,2
7. Czechy 722,8
8. Norwegia 707,9

Rezultaty reprezentantów Polski

Zawodniczka/Zawodnik Odległości Nota
Nicole Konderla 75,5/72,5 129,1
Dawid Kubacki 96/101 238,2
Kinga Rajda 80,5/73,5 139,8
Kamil Stoch 99,5/102,5 256,1

Czytaj także: Tylko nie to! Dramat polskiego mistrza olimpijskiego

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (48)
 • mektub Zgłoś komentarz
  Ja bym tylko chciał się dowiedzieć za co pieniądze przez ostatnie lata brał pan Kruczek. Dziewczyny mało że się nie pozwoliły w rozwoju za to cofnęły się znacząco. I nie chodzi tu o
  Czytaj całość
  1 czy 2 tylko wszystkie nasze panie. Trener Kruczek wykazał się już we Włoszech a kolesiostwo wzielo go do pracy z paniami w Polsce i skutki widać. Przykro się patrzy Bo dziś naprawdę była szansa na medal. Ale najbardziej szkoda dziewczyn że jeden człowiek potrafi im rujnować karierę. Przepraszam dwie osoby bo ktoś tego Kruczka przecież wybrał
  • Srdjan Zgłoś komentarz
   Zamiast tych bzdurnych mikstów powinni rozgrywać 2 dniowe zawody w celu wyłonienia Mistrza Olimpijskiego, na pewno byłoby sprawiedliwej i bez takich fuksów jak medal Fetnera czy Kubackiego.
   • Nyctereutes Zgłoś komentarz
    I taka ciekawostka - do tej pory z czołowej "10" PŚ tylko Ryoyu ma medal. Za to z krążkiem wylecą na pewno zawodnicy będący na miejscach 18, 31, 33, 37, 55 i jeden gość,
    Czytaj całość
    który w ogóle nie jest klasyfikowany, a w całej karierze wywalczył jedynie punkt w PŚ.
    • Drama Zgłoś komentarz
     Chyba już czas podziękować trenerowi Kruczkowi przecież nasze panie wręcz hamują w locie nartami stawiają je prawie w pionie.
     • marcobull734 Zgłoś komentarz
      Pewnie dużo racji w tych rozgoryczonych komentarzach. Ale ja będę bronił Polaków. Proszę spojrzeć co np. u Niemców. Mnóstwo kasy, możliwości, świetny, skrupulatny trener i co! I
      Czytaj całość
      kicha! Pod każdym względem! A my mamy medal! I 6 miejsce w mikście! To są górale charakterni! Życzę powodzenia na dużej skoczni i w drużynówce! Trzymam kciuki!
      • Ires Zgłoś komentarz
       Oj tam, Dawidek i Kamilek swoje już osiągnęli ;D skończą 40 lat i za zdobyte medale mają zagwarantowaną od państwa emeryturke ;D obecnie jest to 2800 zł netto miesięcznie.A wy musicie
       Czytaj całość
       zasuwać do 65 roku życia hahahahaha
       • MaxG Zgłoś komentarz
        Po dzisiejszym dniu można śmiało powiedzieć, że to wielki sukces Kurskiego i TVPis, bo skoki wróciły do "domu". Prawda towarzyszu Babiarz !
        • STOGI Zgłoś komentarz
         Żenada po co pompować miliony w ten sport ,
         • Anatol7 Zgłoś komentarz
          Wredna baba Paczkowska, chciała mieć swoje 5 minut więc zepsuła cała turniej, popatrzcie na fora zagraniczne jak grzmią
          • Ahmed Pol Zgłoś komentarz
           Niech kruczek zwraca pieniądze za przygotowania i wyjazd tych miernot na wycieczkę do Chin!!!
           • Ilona Kucharek Zgłoś komentarz
            Gdyby polska kontrolerka zdyskwalifikowała jeszcze 3 drużyny mielibyśmy medal...
            • marcobull734 Zgłoś komentarz
             Uważam, że pomimo ogólnie nie najlepszego startu, to jest parę pozytywów: po pierwsze do 8 dostaiibyśmy się nawet bez dyskwalifikacji, po drugie należy pochwalić zwłaszcza panów a
             Czytaj całość
             szczególnie Kamila, który pomimo kontuzji super startuje i jest oparciem dla drużyny, co na pewno przełoży się na pozostałe starty, po trzecie pochwała dla obu sztabów szkoleniowych za to że dopięli wszystkich regulacji i obyło się bez wpadki, no i po czwarte nie grilujmy trenera Kruczka, bo z wypowiedzi dziewczyn słychać, że wykonuje kawał dobrej roboty, ale zbudowanie dyscypliny pań to zadanie niestety na jeszcze conajmniej kilka spokojnych lat pracy, zwłaszcza w naszych warunkach. Daleko nam do Krajów alpejskich, czy Japonii.
             • Onanislaw Spermacy Wyfiutkiewicz Zgłoś komentarz
              Nasze panie najlepiej skacza przy garach lun na marszach Lemparcicy.
              Zobacz więcej komentarzy (18)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×