Pekin 2022. Kobiety zapoznały się z trasą zjazdu. Dominacja Szwajcarek w pierwszym treningu

W sobotę odbył się trening zjazdu kobiet (narciarstwo alpejskie) w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W czołówce znalazło się aż pięć Szwajcarek.

Lara Gut-Behrami PAP/EPA / GUILLAUME HORCAJUELO / Na zdjęciu: Lara Gut-Behrami
W XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 trwa rywalizacja w narciarstwie alpejskim. Zjazd mężczyzn odbył się 7 lutego (przeniesiony z 6 z powodu złej pogody). Złoty medal zdobył Szwajcar Beat Feuz. Kobiety mają za sobą pierwszy trening w tej konkurencji.

W sobotę najlepszy czas uzyskała Priska Nufer, drugie miejsce zajęła Niemka Kira Weidle, a trzecia była Austriaczka Christine Scheyer. W czołowej "10" znalazło się aż pięć rodaczek Feuza. Oprócz Nufer są to Corinne Suter, Michelle Gisin, Lara Gut-Behrami i Joana Haehlen. Gut na trasie w Yanqing zdobyła złoty medal w supergigancie, a Gisin cieszyła się z brązu.

Na dziewiątym miejscu uplasowała się Mikaela Shiffrin. Dla mistrzyni olimpijskiej w slalomie (Soczi 2014) i gigancie (Pjongczang 2018) igrzyska w Pekinie są jak na razie wielkim rozczarowaniem. Slalomu i giganta nie ukończyła, a w supergigancie zajęła dziewiątą pozycję.

Tuż poza Top 10 trening ukończyła Ester Ledecka. Czeszka w swoim dorobku ma trzy złote medale w dwóch dyscyplinach. Dwa razy wygrała snowboardowy slalom gigant równoległy (2018, 2022). Cztery lata temu była też najlepsza w alpejskim supergigancie. Na 11. miejscu uplasowała się Sofia Goggia, która w Pjongczangu zdobyła złoty medal w zjeździe.

Na 20. miejscu trening ukończyła Federica Brignone. Włoszka w Pekinie wywalczyła srebrny medal w gigancie. Inne medalistki tych igrzysk, Austriaczka Mirjam Puchner i Szwajcarka Wendy Holdener, znalazły się odpowiednio na 36. i 37. pozycji.

Nie wystartowała Słowaczka Petra Vlhova, mistrzyni olimpijska w slalomie. W tej konkurencji nie bierze udziału Maryna Gąsienica-Daniel. Polka w gigancie była ósma, a w supergigancie zajęła 26. miejsce.

Przejazdy treningowe trudno jednak przyrównać do tych z zawodów. Przede wszystkim dlatego, że dla zawodniczek jest to zapoznanie się z trasą, gdyż próba przedolimpijska się nie odbyła. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że czasy mierzy się nawet mimo ewentualnych ominięć bramek. Tak w sobotę były w przypadku chociażby Nufer, Scheyer, Gisin czy Francuzki Laury Gauche, która znalazła się na siódmym miejscu.

Swoje próby odbyło 45 alpejek. W kolejnych dniach panie czekają jeszcze dwa treningi. Walkę o medale w zjeździe zaplanowano na wtorek 15 lutego (od godz. 4:00 czasu polskiego).