Pekin 2022. Nadrobiono zaległości w narciarstwie dowolnym. Chinka z szansą na kolejne złoto

W poniedziałek w igrzyskach olimpijskich wyłonione zostały finalistki w dwóch konkurencjach w narciarstwie dowolnym. Bez problemów awans wywalczyła 18-letnia Chinka Eileen Gu, która w Pekinie poluje na trzy złote medale.

Eileen Gu Ailing PAP/EPA / MAXIM SHIPENKOV / Na zdjęciu: Eileen Gu Ailing
Kwalifikacje w slopestyle'u i skokach akrobatycznych kobiet były zaplanowane na niedzielę. Tego dnia nie odbyły się z powodu złych warunków pogodowych (sypiący śnieg i słaba widoczność). Dzień później doszło do rywalizacji w tych konkurencjach narciarstwa dowolnego w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

W slopestyle'u wykonuje się różne ewolucje na przeszkodach i skoczniach. O wysokości noty od jury decyduje czystość wykonania manewrów i liczba zaawansowanych trików. W kwalifikacjach wzięło udział 26 zawodniczek. Każda wykonywała po dwa przejazdy i liczyła się nota lepszego z nich.

Najlepsza okazała się Estonka Kelly Sildaru (86.15), a drugie miejsce zajęła Norweżka Johanne Killi (86.00). Trzecia była 18-letnia Eileen Gu (79.38). Chinka w Pekinie poluje na trzy złote medale. Jeden już zdobyła, w big air, a kolejne jej szanse to slopestyle i halfpipe.

Do finału zakwalifikowało się 12 zawodniczek z najlepszymi czasami. Nie awansowała do niego Megan Oldham, która zajęła 13. miejsce. Kanadyjka w Pekinie uplasowała się na czwartym miejscu w big air. W slopestyle'u jest brązową medalistką ostatnich mistrzostw świata (Aspen 2021).

12. Mathilde Gremaud Szwajcaria 63,46

W skokach akrobatycznych zawodniczka rozpędza się na stromym stoku, wjeżdża na skocznię i po wybiciu wykonuje w powietrze różne ewolucje i obroty. O nocie decyduje poprawność wykonanych ewolucji, czystość lądowania i stopień trudności.

Zawodniczki mogły wykonać po dwa skoki i liczyła się nota wyżej punktowanego. Po pierwszej rundzie kwalifikacji automatyczny awans wywalczyło sześć najlepszych narciarek. Trzy z nich otrzymały wynik powyżej 100 punktów. Są to Laura Peel, Ashley Caldwell i Mengtao Xu. Poza tym dalej przeszły Danielle Scott, Marion Thenault i Hanna Huskowa. Z drugiej rundy kwalifikację do finału uzyskało sześć kolejnych zawodniczek. Najlepszą notę osiągnęła w niej Akmarżan Kalmurzajewa (98,68).