Pekin 2022. Amerykanki rządzą w nowej konkurencji. Koniec niebywałej serii Niemiec

Kaillie Humphries zdobyła trzeci złoty medal igrzysk olimpijskich, ale pierwszy dla USA. W Pekinie była zdecydowanie najlepsza w monobobach. Srebro dla innej Amerykanki Elany Meyers Taylor. Dobiegła końca niesłychana seria Niemiec na torze w Yanqing.


Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Kaille Humphries PAP/EPA / Jean-Christophe Bott / Na zdjęciu: Kaille Humphries
W poniedziałek w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 zakończyła się pierwsza konkurencja w bobslejach. Monoboby zadebiutowały w największej imprezie w sportach zimowych. Bezapelacyjnie najlepsza była Kaillie Humphries, która zdobyła trzeci złoty medal w tej dyscyplinie, ale pierwszy dla USA.

Humphries była najszybsza w ślizgach od pierwszego do trzeciego. W ostatnim najlepszy czas miała Elana Meyers-Taylor, która świetnie zaatakowała z czwartego miejsca, jakie zajmowała po dwóch niedzielnych przejazdach. Amerykanki zgarnęły złoto i srebro. Humphries wygrała z przewagą 1,54 sekundy.

Brąz padł łupem Christine de Bruin. Po trzech ślizgach Kanadyjka była na drugim miejscu, ale w czwartym nie ustrzegła się kilku błędów. Na czwartym miejscu rywalizację zakończyła Laura Nolte, która do Humphries straciła ponad dwie sekundy.

ZOBACZ WIDEO: Historyczny wynik polskich saneczkarzy. "Cieszy nas ładna jazda, czyste przejazdy"

Dobiegła końca niebywała seria Niemców na torze saneczkowo-bobslejowym w Yanqing. Zgarnęli sześć złotych medali w saneczkarstwie i skeletonie. W monobobach mocno rozczarowała druga z Niemek. Mariama Jamanka bardzo słabo spisała się w pierwszym i drugim ślizgu. W poniedziałek wypadła dużo lepiej, miała piąty i siódmy czas. Ostatecznie została sklasyfikowana na 13. miejscu. W 2018 roku w Pjongczangu Jamanka zdobyła złoty medal w dwójkach.

Humphries wcześniej brylowała w barwach Kanady. W dwójkach zdobyła złote medale olimpijskie w Vancouver (2010) i Soczi (2014). W Pjongczangu (2018) wywalczyła brąz. Od 2019 roku reprezentuje USA. Mayers Taylor w dwójkach w swojej kolekcji posiada srebrne medale z 2014 i 2018 oraz brązowy z 2010.

W mistrzostwach świata monoboby zadebiutowały rok temu w Altenbergu i zwyciężyła w nim Humphries. W Pucharze Świata 2021/2022 zajęła drugie miejsca, za Meyers Taylor.

Zaletą monobobów są zdecydowanie mniejsze koszty sprzętu i łatwiejsze przemieszczanie się z nimi na poszczególne miejsca zawodów. Monobob ma inaczej umieszczony środek ciężkości, przez co jest wolniejszy, ale też mniej wywrotny.

W Pekinie w nowej bobslejowej konkurencji wzięło udział 20 kobiet. W tym gronie nie było Polki.

Medale w monobobach kobiet:

Miejsce Zawodniczka Kraj Czas
1. Kaillie Humphries USA 4:19,27
2. Elana Meyers Taylor USA +1,54
3. Christine de Bruin Kanada +1,76

Zobacz także:
Rekord olimpijski i historyczne złoto dla Holandii! Polska na szóstym miejscu
Wysoka porażka Chinek. Kolejne wygrane USA i Kanady

Czy lubisz oglądać bobsleje?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×