Na poprzednich igrzyskach Polki biły się o medal do ostatniego strzału. Na tych biją się o coś innego

Getty Images /  Kevin Voigt/DeFodi Images  / Na zdjęciu: Monika Hojnisz-Staręga
Getty Images / Kevin Voigt/DeFodi Images / Na zdjęciu: Monika Hojnisz-Staręga

Przed czterema laty Polki w sztafecie biły się do ostatniego strzału o medal igrzysk. Co zostało z drużyny? Na co będzie stać Biało-Czerwone podczas Pekin2022? - Nie możemy popełniać błędów, musi być dobre strzelanie - mówi nam Magdalena Grzywa.

To było jedno z najważniejszych wydarzeń dla polskiego sportu podczas Pjongczang 2018. Nasze biathlonistki w sztafecie od samego początku plasowały się w czołówce. Po trzech zmianach prowadziły, jednak ostatecznie skończyły bez medalu. Na ostatniej zmianie Weronika Nowakowska walczyła heroicznie, ale błędy na strzelnicy odebrały podium.

- Na końcu zaważyło strzelanie. Trzeba skutecznie połączyć dobry bieg ze strzelaniem, a tego zabrakło. Weronika Nowakowska troszkę spaliła się na ostatnim strzelaniu i po tych błędach spadliśmy na dalszą lokatę. Zachowanie zimnej krwi jest kluczowe i ten medal niestety przepadł, a była na niego szansa  - mówi nam Magdalena Grzywa, mistrzyni Europy w biegu pościgowym.

To się często zdarza

Warto dodać, że wtedy Nowakowska nie miała najgorszego czasu z naszej czwórki. Po prostu miała na swojej zmianie prawdziwe gwiazdy. Podobna sytuacja w biathlonie zdarza się często, a chociażby na igrzyskach Pekin2022 dotyczyła zawodników Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

ZOBACZ WIDEO: Świetne igrzyska w wykonaniu Stocha. "Do medalu mało brakowało"

- To jednak niejedyna taka sytuacja. Chociażby we wtorkowej sztafecie w wypadku Rosjan, gdy wszystko szło dobrze. Biegli z ogromną przewagą. Mieli czas, by te błędy zniwelować. Jednakże stres spowodował, że Łatypow nie mógł sobie z tym poradzić i doszło do tego, że musiał biegać rundy karne. Stracił prowadzenie i ostatecznie starczyło to tylko na trzecie miejsce. Rosjanie nie będą na pewno spali spokojnie - oceniła była biathlonistka.

Co zostało po czterech latach?

Najkrócej można odpowiedzieć - niewiele. Weronika Nowakowska oraz Krystyna Guzik już zakończyły kariery. Z kolei 42-letnia Magdalena Gwizdoń dalej biega, ale jej forma nie pozwala jej łapać się do kadry. Jedynym ogniwem łączącym dwie sztafety jest Monika Hojnisz-Staręga.

Ona spisuje się w Pekinie znakomicie. Zajęła miejsca w czołowej dwudziestce w biegu długim oraz w sprincie, a w biegu pościgowym była dziewiąta. Niestety, pozostałe Polki: Anna Mąka, Kinga Zbylut oraz Kamila Żuk w Pekinie spisują się poniżej oczekiwań.

- Na pewno nie możemy myśleć o pozycjach medalowych. Sukcesem będzie miejsce w ósemce i gdyby się tak stało, to bylibyśmy zadowoleni. Sezon rozpoczęły słabo, wprawdzie później już było coraz lepiej, ale wciąż nie jest to forma czołowych zespołów. Nie możemy popełniać błędów, musi być dobre strzelanie. Mamy liderkę w postaci Moniki, ale pozostałe reprezentantki znajdują się w słabszej dyspozycji biegowej. Przy dobrym strzelaniu miejsce w ósemce jest w naszym zasięgu - oceniła nasza rozmówczyni.

Polki rozpoczną w dość oryginalnym ustawieniu. Jako pierwsza pobiegnie najsilniejsza Monika Hojnisz-Staręga, a później na trasę ruszą Kamila Żuk, Kinga Zbylut oraz Anna Mąka. Co to może mieć na celu?

- Ten układ jest przetestowany przez trenera Adama Kołodziejczyka. Można było myśleć o tym, żeby Monika zamykała sztafetę. Jednak sądzę, że trener nie chce na początku zrobić zbyt dużych strat, a później nasze reprezentantki miałyby utrzymać dobrą lokatę. Trener nie chce już robić większych zmian, ponieważ do tej pory tak biegaliśmy w tym sezonie i to już jest przetestowane  - zakończyła Magdalena Grzywa.

Początek sztafety w biathlonie już w środę 16 lutego o 8:45 czasu polskiego.

Czytaj więcej:
Dramat Japonek. Jechały po złoto, a wywrotka odebrała im wszystko
Norweżka czuje się oszukana brakiem medalu

Komentarze (4)
avatar
Mariusz 1972
16.02.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Znów zaczynacie ten sam łabędzi śpiew, o szansach medalowych???? Dlaczego pismaki nie napiszecie wprost, że sporty zimowe w Polsce to reanimowany co igrzyska nieboszczyk?? Jeden medal, mocno wy Czytaj całość
avatar
dopowiadacz1
16.02.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Jeżeli konkurentki nie zostaną zdyskwalifikowane za kombinezony , buty lub karabiny , to szanse na medal Polek są , no takie sobie . 
avatar
Słomka Słomka
16.02.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jedna zawodniczka klasy światowej to za mało na drużynę. Dyscyplina leży jak pozostałe zimowe. Jest jakaś ogólnonarodowa niemoc. Wybudowanie obiektu nic nie daje. Przykład łyżwiarstwa szybkiego Czytaj całość
avatar
Adela Rozen
15.02.2022
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Nasi "eksperci" zasługują na medal od samego początku olimpiady ze swoimi "proroczymi przewidywaniami"...:-) 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.