Polak o krok od absolutnej sensacji na igrzyskach!

To był znakomity występ Piotra Michalskiego. Polak spisał się kapitalnie i sensacyjnie zajął 4. miejsce na 1000 metrów. Do krążka zabrakło 0,08s. To życiowy sukces Polaka na tym dystansie. Damian Żurek zajął 13. lokatę.

Arkadiusz Dudziak
Piotr Michalski PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Piotr Michalski
Dwóch Polaków stanęło na starcie biegu na 1000 metrów w łyżwiarstwie szybkim: Damian Żurek oraz Piotr Michalski, którzy bardzo dobrze spisali się na 500 metrów. W sumie pobiegło trzydziestu zawodników.

Niedługo musieliśmy czekać na Biało-Czerwonych, bowiem Żurek rozpoczął już w pierwszej parze. Polak zaliczył spokojną pierwszą połowę dystansu, a w drugiej mocno przyspieszył. Umiejętne rozłożenie sił dało mu dobry wynik 1:09,08 i pewne pierwsze miejsce.

Na czele zmienił go dopiero drugi z Biało-Czerwonych, jadący w czwartej parze Piotr Michalski. Nasz reprezentant przyjął zgoła inną taktykę. Mocno rozpoczął, a później spróbował utrzymać prędkość. Udało mu się to i mieliśmy dwóch Biało-Czerwonych na czele wyścigu. Polaków rozdzielił Paweł Kuliżnikow, rekordzista świata na tym dystansie, który przegrał z Michalskim o 0,31s.

Polacy utrzymali się na pierwszym i trzecim miejscu do przerwy na czyszczenie lodu, która miała miejsce po przejechaniu 9 z 15 par. Także Brytyjczyk, Koreańczyk, Kanadyjczyk i Estończyk którzy startowali tuż po przerwie, nie poprawili wyników Michalskiego. Jednak poza zawodnikiem z Azji wszyscy okazali się lepsi od Żurka.

Ignat Gołowatsiuk i Wiktor Musztakow byli zagrożeniem dla Michalskiego do ostatnich metrów, ale także z nim przegrali. Stało się jasne, że Polak w najgorszym przypadku ukończy bieg na 7. miejscu. Niestety, biegnący w 13. parze Thomas Krol pobił wynik Biało-Czerwonego o ponad 0,6 sekundy. Wyprzedził go jeszcze minimalnie Haavard Lorentzen.

Zawodnicy z 14. pary okazali się jednak gorsi od Michalskiego. Chińczyk Zhongyan Ning oraz Holender Hein Otterspeer przegrali z nim minimalnie. Polak wciąż był trzeci, ale pozostał jeszcze ostatni bieg.

W nim oglądaliśmy dramatyczne sceny. Kai Verbij biegł po medal, ale doznał kontuzji na ostatnim okrążeniu. Niestety, Kanadyjczyk Laurent Dubreuil, który słabł na pod koniec, wcześniej wypracował zbyt dużą przewagę. Zdobył srebro i zepchnął Polaka na czwarte miejsce.