Pekin 2022: Dziewiąte miejsce Rosjan w klasyfikacji medalowej. Duma Państwowa proponuje nowy przelicznik

Olimpijczycy z Rosji w Pekinie wywalczyli 32 medale. To najlepszy wynik w historii ich startów. W klasyfikacji medalowej zimowych igrzysk olimpijskich Pekin 2022 zajęli 9. pozycję, co nie zadowala przedstawicieli Dumy Państwowej.

Jacek Pawłowski
Reprezentacja ROC na IO Pekin 2022 Getty Images / Liu Lu/VCG / Reprezentacja ROC na IO Pekin 2022
- Proponuję zmienić system punktacji, przypisywanie punktów za każdy medal. Okazuje się, że nie możesz walczyć o drugie lub trzecie miejsce, ponieważ złote medale są uważane za główny wskaźnik. System punktacji jest niepoprawny. Musimy przestać spekulować na ten temat. Walka o miejsce w klasyfikacji generalnej reprezentacji będzie wyglądała zupełnie inaczej - powiedział w rozmowie z TASS przewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Kultury Fizycznej i Sportu Dmitrij Swiszczow.

Reprezentacja Rosji zdobyła 32 medale (sześć złotych, 12 srebrnych, 14 brązowych) i zajęła dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Zwyciężyła reprezentacja Norwegii, której przedstawiciele wywalczyli 16 złotych, 8 srebrnych i 13 brązowych medali. Na drugim miejscu uplasowali się Niemcy (12-10-5), na trzecim Chiny (9-4-2). Pod względem liczby medali najlepsi okazali się Norwegowie (37), drugie miejsce zajęli Rosjanie (32), trzecie Niemcy (27), a czwarte USA (25).

- To były najtrudniejsze igrzyska olimpijskie. W grę wchodziła polityka, pandemia i inne czynniki. Niepokój każdego dnia, myślisz nie tylko o wygranej, ale także o tym, czy zachorujesz, czy nie, czy rywalizacja zostanie zawieszona, czy nie. Mimo to reprezentacja Rosji wypadła bardzo dobrze, łączna liczba medali pokazuje nasz wysoki poziom - powiedział Swiszczow.

Czy klasyfikacja medalowa powinna być tworzona na podstawie punktacji za poszczególne krążki?