Polacy z jednym medalem w Pekinie. W przeszłości Biało-Czerwoni notowali gorsze wyniki

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu: Dawid Kubacki

Jeden medal - brąz Dawida Kubackiego z normalnej skoczni - przywiozą z igrzysk olimpijskich Pekin 2022 reprezentanci Polski. Dla Biało-Czerwonych to najsłabszy występ od 24 lat. Do wyczynu z Soczi zabrakło sporo.

Polscy sportowcy obecni są na zimowych igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji, która odbyła się w Chamonix w 1924 roku. Biało-Czerwonych reprezentowało wtedy zaledwie siedmiu zawodników.

Rywalizacja toczyła się wtedy w 16 konkurencjach (w Pekinie było ich 109), a w całej imprezie wzięło udział 314 sportowców. Najlepszy wynik osiągnął wtedy Leon Jucewicz, który w wieloboju łyżwiarskim zajął 8. miejsce.

Cztery lata później Polacy zaliczyli najsłabszy wynik w historii. Żadnemu z Biało-Czerwonych nie udało się wskoczyć do czołowej dziesiątki. Najbliżej był Andrzej Krzeptowski - 13. w biegu na 50 km.

Przełom lat 50. i 60. XX wieku przyniósł pierwsze medale. W 1956 roku brąz w kombinacji norweskiej wywalczył Franciszek Groń-Gąsienica, a cztery lata później w rywalizacji panczenistek na 1500 metrów stanęły Elwira Seroczyńska (srebro) i Helena Pilejczyk (brąz).

W XXI wieku Polacy za każdym razem przywozili z igrzysk medale. Najlepsze pod tym względem były imprezy w Vancouver i Soczi, gdzie Biało-Czerwoni zgromadzili po sześć krążków.

W Rosji były to aż cztery złote krążki - dwa wywalczył Kamil Stoch, najlepsi byli także Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km i Zbigniew Bródka na 1500 m. Oprócz tego były srebro i brąz panczenistów w biegach drużynowych.

Rywalizacja w Pjongczangu i Pekinie to już tylko medale w skokach narciarskich. Pod tym względem start w Pekinie był dla Polaków najgorszy od igrzysk w Nagano w 1998 roku.

W ostatnim 30-leciu Polacy najsłabiej wypadli natomiast w Albertville (1992). Jedynym sportowcem, który zajął miejsce w czołowej ósemce, był wówczas Stanisław Ustupski w kombinacji norweskiej (8.).