Raport złapanych dopingowiczów w Polsce. Na czele dwie dyscypliny

Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) w minionym roku pobrała ponad 4 tysiące próbek. Stwierdzono 22 przypadku podejrzenia naruszenia przepisów. Najwięcej w trójboju siłowym i zapasach.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
strzykawka Getty Images / Simon Hausberger / Na zdjęciu: strzykawka
Rok 2023 przeszedł do historii POLADY jako jeden z najbardziej wymagających i jednocześnie najefektywniejszych. Duży wpływ na to miały rozgrywane w Polsce Igrzyska Europejskie. Jak wyliczono w raporcie, w minionym roku pobrano ponad 4 tysiące próbek od sportowców.

W ramach narodowego programu badań pobrano 2403 próbki moczu i krwi (1199 podczas zawodów oraz 1204 w okresie poza oficjalnymi startami zawodników). Przeprowadzono 634 akcje kontrolne. Badania zostały przeprowadzone wśród zawodników reprezentujących 41 związków sportowych. Stwierdzono 22 przypadki podejrzenia naruszenia przepisów antydopingowych.

Zawodników sprawdzano nie tylko podczas wyżej wspomnianych Igrzysk Europejskich, ale także w trakcie mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn, Pucharach Świata w łyżwiarstwie szybkim czy szermierce. Badania przeprowadzano także w trakcie maratonów czy półmaratonów biegowych.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Nie minęło nawet 20 sekund. Szalony początek meczu

Największa liczba stwierdzonych naruszeń przepisów antydopingowych dotyczyła trójboju siłowego i zapasów. W nich odnotowano po trzy przypadki, choć jeśli chodzi o zapasy, to przepisy złamały dwie osoby. Po dwa przypadki naruszenia zapisów były także w podnoszeniu ciężarów i lekkoatletyce.

- Stwierdzenie naruszenia przepisów antydopingowych oznacza sytuację, w której zapadło ostateczne postanowienie w sprawie obwinionego. Zdarza się tak, że do naruszenia przepisów antydopingowych doszło w 2022 r., natomiast postanowienie Panelu Dyscyplinarnego zostało wydane w 2023 r. To, co jest istotne w statystykach za 2023 r., to realna liczba postanowień kończących bieg danej sprawy, wydanych przez Panel Dyscyplinarny I lub II instancji - podsumowuje Wojciech Robiński, sekretarz Panelu Dyscyplinarnego.

Rozprawy w związku z zarzutem naruszenia przepisów antydopingowych dotyczącym obecności w organizmie substancji zabronionej przeprowadzono wobec 17 osób, natomiast rozprawy w związku z pozostałymi zarzutami (odmowa poddania się kontroli antydopingowej, naruszenie wymagań dot. wskazania miejsca pobytu i naruszenie zasad dyskwalifikacji) przeprowadzono wobec 5 osób.

Zbadano przedstawicieli 41 dyscyplin. Najwięcej z nich to lekkoatleci, kolarze, sztangiści i zapaśnicy. Z kolei Ze szkoleń antydopingowych skorzystali zawodnicy aż 38 dyscyplin. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się Baza Leków Zabronionych, która jest ważnym narzędziem dla zawodników i sztabów szkoleniowych. Z kolei z Antydopingowego Pogotowia Informacyjnego skorzystało ponad tysiąc sportowców.

POLADA poinformowała także o śledztwach dotyczących manipulacji podczas badania i naruszenia zasad dyskwalifikacji. Aż 32 razy, co jest liczbą rekordową w historii POLADA, odnotowano działania związane z produkcją, wprowadzaniem do obrotu, przemytem fałszywych leków oraz środków używanych jako substancje dopingujące w sporcie.

Czytaj także:
Szalone spotkanie w Barcelonie! Dwóch Polaków na boisku. "Lewy" z golem
Skandal we Wrocławiu. Marciniak od razu przerwał mecz

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×