Doping wcale nie zniknął? Wiedzą, kiedy mogą się "szprycować"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Simon Hausberger/Getty Images / Hiszpańscy dziennikarze twierdzą, że kolarstwo nie uwolniło się od dopingu.
Getty Images / Simon Hausberger/Getty Images / Hiszpańscy dziennikarze twierdzą, że kolarstwo nie uwolniło się od dopingu.
zdjęcie autora artykułu

Hiszpańska "Marca" opublikowała artykuł, z którego wynika, że doping nadal atakuje kolarstwo. Zdaniem Nacho Labargi ten sport nie poradził sobie ze swoją historią. Teraz po prostu stosuje się inne metody oszustwa.

Przełom XX i XXI wieku to "czarny okres" w historii kolarstwa. Kontrolerzy antydopingowi mieli pełne ręce roboty - co rusz, zawodnicy ze światowej czołówki wpadali na stosowaniu niedozwolonych środków (głównie EPO).

Lance Armstrong, Jan Ullrich, Floyd Landis, Bjarne Riis - listę wstydu można wydłużać praktycznie w nieskończoność. Policyjne naloty, strzykawki w koszach na śmieci, ampułki leżące na podłodze pokoi hotelowych - taki obrazek wielkich wyścigów zapadł w pamięci kibiców.

W ostatnich latach dopingowych wpadek kolarzy było o wiele mniej. Oczywiście się zdarzały (choćby dyskwalifikacja polskiego mistrza świata Adriana Teklińskiego - pisaliśmy o niej TUTAJ >>), ale nie można ich porównywać do wydarzeń sprzed 20 i ponad lat.

ZOBACZ WIDEO: Wrzosek vs. Szpilka? Kibice tego chcą. Co na to KSW? "To jedna z opcji"

Tym bardziej zaskakują doniesienia hiszpańskiego dziennika "Marca". Otóż zdaniem Nacho Labargi doping w kolarstwie nadal istnieje. I jest realnym problemem.

Jak to możliwe, że nie ma już tak wielu wpadek dopingowych? Zdaniem dziennikarza "pomagają" w tym przepisy. Jak to możliwe?

- Hiszpańskie prawo dopingowe mówi, że nie można kontrolować sportowca w godzinach nocnych, od 23 do 6 rano - twierdzi dziennikarz. - I to okienko jest wykorzystywane przez oszustów. Zaraz po godz. 23 lekarze dawkują kolarzom niedozwolone środki, a przed szóstą rano nie ma już śladu po nich w organizmie.

"Marca" wskazuje również na problemy z dostępnością odpowiednich miejsc, gdzie próbki można badać. W Ameryce Południowej (gdzie często trenują kolarze) czy Afryce nie ma praktycznie szans, by dostarczyć pobraną krew w terminie do 48 godzin do laboratorium. Nawet w Hiszpanii jest z tym problem. Laboratorium współpracujące z WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) jest czynne tylko do czwartkowego popołudnia. Od piątku przez weekend jest zamknięte.

Na początku 2024 roku zostały ujawnione informacje, że Hiszpanie wielokrotnie (nie tylko w kolarstwie) łamali przepisy antydopingowe. Wiele przypadków było tuszowanych, i to przez organizacje rządowe. WADA - której szefem jest Witold Bańka - zareagowała wówczas i przyznała, iż są poważne wątpliwości co do działania służb antydopingowych w tym kraju.

Czytaj także: Sprawą Karasia żyła Polska. I taki finał? "To nie jest porażka systemu" >>

Czytaj także: Rosjanie nie mają wstydu. Tam zatrudnili dopingowiczów >>

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy wierzysz, że kiedykolwiek sport będzie wolny od dopingowych oszustów?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
zgłoś błądZgłoś błąd w treści
Komentarze (0)