Zawieszenie za doping, potem zwrot. To nie koniec sprawy polskiej olimpijki

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  Manu Reino/Europa Press via Getty Images / Na zdjęciu Dorota Borowska podczas IO w Paryżu
Getty Images / Manu Reino/Europa Press via Getty Images / Na zdjęciu Dorota Borowska podczas IO w Paryżu
zdjęcie autora artykułu

Zawieszenie Doroty Borowskiej tuż przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu wywołało spore poruszenie. Polka ostatecznie mogła wystartować. Szef POLADA Michał Rynkowski w rozmowie ze sport.pl ocenił, że do jej sprawy może jeszcze wrócić WADA.

W tym artykule dowiesz się o:

W połowie lipca Polskę obiegła informacja, że w organizmie Doroty Borowskiej wykryto nielegalną substancję - clostebol. Z tego powodu kajakarka została wykluczona z igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Borowska odwołała się od tej decyzji. Twierdziła, że substancja znalazła się w jej organizmie przypadkowo. Wchodziła ona w skład maści, którą smarowała łapy psu. Na dowód przedstawiła ekspertyzę weterynarza. Ostatecznie decyzja została zmieniona, a Polka mogła wystartować w Paryżu.

Wydawało się, że sprawa została już definitywnie zakończona. Innego zdania jest jednak Michał Rynkowski. Szef Polskiej Agencji Dopingowej (POLADA) w rozmowie z portalem sport.pl ocenił, że istnieje szansa na to, że jej przypadek rozpatrzy jeszcze Światowa Agencja Dopingowa (WADA).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: był krok od śmierci. A teraz takie informacje

- W odniesieniu do sprawy Borowskiej pamiętajmy, że nie zostało jeszcze wydane uzasadnienie decyzji, więc jeszcze nie wiemy, czy WADA nie odwoła się w tym przypadku. Przedwczesnym byłoby więc stwierdzenie, że to zamknięta sprawa. Ale nie spodziewałbym się tutaj odwołania, bo argumentacja Polki była bardzo mocna - mówił.

Clostebol w tym roku wykryto również w organizmie Jannika Sinnera. Miało to miejsce w marcu. Włoch został zawieszony, jednak nie podano tego wówczas do wiadomości publicznej, a tenisista kontynuował występy. Złożył też odwołanie, a Międzynarodowa Agencja ds. Integralności Tenisa (ITIA) w sierpniu oczyściła go z zarzutów.

Różnica jest też taka, że w przypadku Sinnera interweniowała WADA. Organizacja kierowana przez Witolda Bankę złożyła apelację do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w sprawie decyzji ITIA (całe tło dokładnie opisaliśmy TUTAJ). Sprawy Borowskiej i Sinnera porównał Rynkowski.

- Ogólnie bardzo rzadko się zdarza, by jakikolwiek organ dyscyplinarny orzekł brak kary w przypadku wykrycia substancji zabronionej. (...) Przypadek Doroty Borowskiej był bardzo wnikliwie analizowany. Zawodniczka przedstawiła mocne dowody. Jakie dokładnie dowody przedstawił Sinner - nie wiemy. Wie to WADA, która otrzymała możliwość wglądu w akta sprawy i na tej podstawie podjęła decyzję o złożeniu odwołania. Należy więc uznać, że podstawy ku temu są - mówił szef POLADA w rozmowie z portalem sport.pl

Źródło artykułu: WP SportoweFakty