Masa niespodzianek w AMP w szermierce w Warszawie. Tytuł znów dla AWF Katowice

Materiały prasowe / Masa niespodzianek w AMP w szermierce w Warszawie. Tytuł znów dla AWF Katowice
Materiały prasowe / Masa niespodzianek w AMP w szermierce w Warszawie. Tytuł znów dla AWF Katowice

W niedzielę w Warszawie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce. Na planszach nie brakowało niespodzianek. Drużynowy tytuł zachowała Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

W tym artykule dowiesz się o:

Blisko 140 studentek i studentów z 38 uczelni wyższych przyjechało do stolicy, żeby po raz czwarty z rzędu bić się o medale AMP w szermierce. Na uczestników przygotowano osiem plansz, na których toczyły się zacięte zmagania. Zanim uczestnicy przystąpili do sportowej rywalizacji w szpadzie, florecie i szabli, odbyło się uroczyste otwarcie zawodów. Na wstępie głos zabrał Tadeusz Tomaszewski, prezes Polskiego Związku Szermierczego. Uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć ofiary ataku, do którego doszło niedawno na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego.

Zmagania szpadzistów stały na wysokim poziomie. Na ich postawę nie wpłynął nawet fakt, że cześć z nich w sobotę rywalizowała w Pucharze Polski w Gliwicach. W finale, tak jak przed rokiem, spotkali się Piotr Urban (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie) i Damian Michalak (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). Dedykująca walka była bardzo zacięta, ale ubiegłoroczny mistrz zdołał odrobić straty i obronić złoty medal. Brąz zdobyli Stanisław Dziura (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) i Wiktor Wałach (AWF Katowice).

ZOBACZ WIDEO: Anita Włodarczyk zaskoczyła internautów. Takiego ćwiczenia nie widzieli

– Przyjechałem tu po to, żeby obronić tytuł i cieszę się, że zrealizowałem swój cel. Zasada bij mistrza zawsze obowiązuje. Nie dość, że rok temu wygrałem, to jeszcze w tym momencie jestem pierwszy na polskiej liście szpadzistów. Czułem, że każdy chciał wygrać ze mną, ale nie dawałem się łatwo. W tym roku było może trochę ciężej, bo w sobotę był PP i od razu z niego przyjechaliśmy do Warszawy. Każdy miał jednak takie same warunki, ale jednak dwa dni ciągłej rywalizacji dało się odczuć. Nie było tu łatwych walk i każdego rywala trzeba docenić. Biorąc pod uwagę wyniki, to półfinał zakończył się priorytetem, a finał 15:13 – opisywał Michalak.

Wśród kobiet doszło do małej niespodzianki, bo obrończyni tytułu Zofia Janelli (Politechnika Wrocławska) przegrała już w 1/8 turnieju z Weroniką Łuszcz. Przed szansą zdobycia złotego medalu stanęły Anna Wieczorek (AWF Katowice), która rok temu wywalczyła brązowy krążek, oraz Cecylia Cieślik (Uniwersytet Śląski w Gliwicach), która w 2024 roku zajęła 7. miejsce, przegrywając właśnie z Wieczorek. Panie miały pewne rachunki do wyrównania. Ich pojedynek dostarczył wiele emocji i potrzebna była dodatkowa minuta, żeby poznać zwyciężczynię. Na 14 sekund przed końcem Cieślik zdobyła punkty dające złoto. Po chwili konsultacji sędziowskich decyzja została podtrzymana i mogła cieszyć się z medalu.

– Rok temu przegrałam o wejście do strefy medalowej z koleżanką i też wtedy był priorytet, ale teraz to ja zwyciężyłam. Była to bardzo ciężka walka, bo jestem zawodniczką, która unika żelaza, a koleżanka lubi walczyć. żelazem i fizycznie było to dla mnie wyzwanie. Jestem
jednak bardzo zadowolona i czuć też zmęczenie fizyczne. Psychicznego zmęczenia raczej nie czuję, bo nie nakładałam na siebie żadnej presji. Przyjechałam tu z pozytywnym nastawieniem i to dla mnie bardzo motywujący sukces – powiedziała tuż po walce Cieślik.

Turniej nabrał przyspieszenia i wkrótce poznaliśmy kolejnych zwycięzców. We florecie mężczyzn Piotr Kaśków (Politechnika Gdańska) w finale pokonał Mateusza Kozaka (Uniwersytet Gdański) 15:5. Adam Podralski (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie), ubiegłoroczny akademicki mistrz Polski, musiał zadowolić się brązowym medalem. Trzecie miejsce przypadło też Bartoszowi Sacharczukowi (PG Gdańsk).

Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Amelia Olszewska (Gdański Uniwersytet Medyczny), pokonując 15:13 ubiegłoroczną akademicką mistrzynię Polski, Karolinę Żurawską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studentka GUM Gdańsk otrzymała też memoriałową nagrodę im. Małgorzaty Serini-Bulskiej dla najlepszej zawodniczki turnieju. W nagrodę otrzymała wyjazd na weekend do Krakowa od partnera zawodów Student Depot. Brązowe medale zdobyły Dominika Wasilczuk z Uniwersytetu Warszawskiego, która była nadzieją gospodarzy na złoto, oraz Lena Jerz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Rywalizację szablistów opisać można jako wielka szarża i natarcie na podium. Ostatecznie zmagania na planszy wygrał Piotr Szczepanik z Politechniki Warszawskiej, pokonując w finale Krzysztofa Kajora z Akademii Leona Koźmińskiego 15:9. Przyszły inżynier otrzymał memoriałową nagrodę im. Kazimierza Laskowskiego dla najlepszego zawodnika turnieju. Jego też czekać będzie wyjazd do Krakowa ufundowany przez Student Depot. Brązowe medale w szabli wywalczyli Ksawery Czajkowski (Akademia Śląska w Katowicach) i Michał Pardela (UW Warszawa).

Zmagania kobiet nie przyniosły większych niespodzianek, bo aż trzy ubiegłoroczne medalistki ponownie stanęły na podium AMP. Powtórzyć sukces mogła Zuzanna Cieślar (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), która w finale zmierzyła się z Zuzanną Lenkiewicz (Uniwersytet Warszawski). Po pasjonującej walce lepsza była obrończyni tytułu. Cieślar wygrała z Lenkiewicz 15:14, a brąz zdobyły Daria Skonieczna (AWF Warszawa) i Agata Sajnów (AWF Katowice).

W klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski zwyciężyła ponownie Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Drugie miejsce zajęła Politechnika Gdańska, a trzeci był Uniwersytet Warszawski.

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem zawodów jest Polski Związek Szermierczy. Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce - klasyfikacji generalna uczelni 1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach 2. Politechnika Gdańska 3. Uniwersytet Warszawski

Wyniki indywidualne:

Kobiety:

Szpada:
1. Cecylia Cieślik (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
2. Anna Wieczorek (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Weronika Łuszcz (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Barbara Brych (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie)

Floret:
1. Amelia Olszewska (Gdański Uniwersytet Medyczny)
2. Karolina Żurawska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
3. Dominika Wasilczuk (Uniwersytet Warszawski), Lena Jerz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)

Szabla:
1. Zuzanna Cieślar (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Zuzanna Lenkiewicz (Uniwersytet Warszawski)
3. Daria Skonieczna (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), Agata Sajnów (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

Mężczyźni:

Szpada:
1. Damian Michalak (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Piotr Urban (Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie)
3. Stanisław Dziura (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Wiktor Wałach (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

Floret:
1. Piotr Kaśków (Politechnika Gdańska)
2. Mateusz Kozak (Uniwersytet Gdański)
3. Adam Podralski (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie), Bartosz Sacharczuk (Politechnika Gdańska)

Szabla:
1. Piotr Szczepanik (Politechnika Warszawska)
2. Krzysztof Kajor (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)
3. Michał Pardela (UW Warszawa), Ksawery Czajkowski (Akademia Śląska w Katowicach)

Komentarze (0)
Zgłoś nielegalne treści