Wielu sportowców w nowym parlamencie

W niedzielnych wyborach parlamentarnych startowało wielu byłych sportowców, w wielu przypadkach znane nazwisko pomogło w kampanii i kandydatom udało się wywalczyć poselskie mandaty. Najlepszy wynik uzyskała Iwona Guzowska, na którą zagłosowało niemal 23 tys. wyborców.

Łukasz Czechowski

Uzyskali mandat poselski:

Iwona Guzowska - była bokserka, parlamentarzystka, startowała z listy PO w okręgu gdańskim z 7. miejsca, zdobyła 22 616 głosów.

Leszek Blanik - były gimnastyk, startował z listy PO w okręgu gdańskim z ostatniego miejsca, zdobył 15 031 głosów.

Małgorzata Niemczyk - była siatkarka, reprezentantka Polski, startowała z listy PO w okręgu łódzkim z 7. miejsca, zdobyła 10 959 głosów.

Robert Wardzała - były żużlowiec, startował z listy PO w okręgu tarnowskim z 7. miejsca, zdobył 10 437 głosów.

Paweł Papke - były siatkarz, obecnie instruktor siatkówki, startował z listy PO w okręgu olsztyńskim z 18. miejsca, zdobył 10 132 głosy.

Jan Tomaszewski - były bramkarz, aktualnie komentator, startował z listy PiS w okręgu łódzkim z ostatniego miejsca, zdobył 8 114 głosów.

Cezary Kucharski - były piłkarz, startował z listy PO w okręgu lubelskim z 5. miejsca, zdobył 7 910 głosów.

Jagna Marczułajtis-Walczak - była snowboardzistka, aktualnie nauczycielka wychowania fizycznego, startowała z listy PO w drugim okręgu krakowskim z 10. miejsca, zdobyła 7 289 głosów.

Maciej Zieliński - były koszykarz, startował z listy PO w okręgu wrocławskim z ostatniego miejsca, zdobył 6 099 głosów.

Roman Kosecki - były piłkarz, startował z listy PO w pierwszym okręgu warszawskim z 10. miejsca, zdobył 4 603 głosy.

Nie uzyskali mandatu:

Władysław Kozakiewicz - były skoczek wzwyż, mistrz olimpijski, startował z listy PSL w pierwszym okręgu warszawskim z 1. miejsca, zdobył 5 792 głosy.

Paweł Nastula - były judoka, zawodnik MMA, startował z listy PSL w drugim okręgu warszawskim z 2. miejsca, zdobył 3 516 głosów.

Rafał Kubacki - judoka, olimpijczyk z Barcelony, Atlanty i Sydney, startował z listy PSL w okręgu wrocławskim z 4. miejsca, zdobył 1 953 głosy.

Urszula Włodarczyk - była wieloboistka, medalistka mistrzostw świata i Europy, startowała z listy PiS w okręgu wrocławskim z 10. miejsca, zdobyła 1 624 głosy.

Paweł Rabczewski - medalista mistrzostw świata i Europy w podnoszeniu ciężarów, startował z listy PJN w okręgu płockim z 1. miejsca, zdobył 1 515 głosów.

Andrzej Niemczyk - były trener reprezentacji siatkarek, startował z listy SLD w okręgu łódzkim z 5. miejsca, zdobył 980 głosów.

Erwina Ryś-Ferens - była łyżwiarka szybka, startowała z listy PSL w drugim okręgu warszawskim z ostatniego miejsca, zdobyła 916 głosów.

Waldemar Marszałek - motorowodniak, startował z listy SLD w pierwszym okręgu warszawskim z 10. miejsca, zdobył 476 głosów.

Andrzej Malina - zapaśnik, olimpijczyk z Seulu, mistrz świata, startował z listy PO w pierwszym okręgu warszawskim z 27. miejsca, zdobył 343 głosy.