Świat sportu jeszcze długo będzie po nich płakać. Odeszli w 2016 roku

Getty Images / Christian Fischer / Na zdjęciu: Andrzej Niemczyk
Getty Images / Christian Fischer / Na zdjęciu: Andrzej Niemczyk

W 2016 roku odeszły prawdziwe legendy - zarówno polskiego, jak i światowego sportu. Ich współpracownicy i kibice jeszcze długo będą je wspominać.

Muhammad Ali (Cassius Marcellus Clay, Jr.)

Urodził się 17 stycznia 1942 roku, zmarł 3 czerwca 2016. Złoty medalista olimpijski z Rzymu, jeden z najlepszych pięściarzy i sportowców w historii. Jako jedyny trzykrotnie wywalczył tytuł mistrza świata wszechwag, bronił go aż dziewiętnastokrotnie. Na koncie miał 61 walk, 56 zwycięstw - 37 przez nokaut.

***

"[urlz=../../../boks/642081/na-taki-gest-mogl-zdecydowac-sie-tylko-on-zloty-medal-olimpijski-wyrzucil-do-rze]Chwała i aura, jaką powinien roztaczać czempion olimpijski, nie była taka, jaką mógł sobie wymarzyć. Do legendy przeszła historia z baru dla białych, gdy Clay nie został w nim obsłużony ze względu na kolor skóry i wpadł w furię. - Nie chcę być mistrzem takiego kraju - powiedział i we wzburzeniu miał wyrzucić złoty olimpijski medal do rzeki Ohio.

Po trzydziestu sześciu latach odzyskał medal podczas turnieju w Atlancie (1996). To była jedna z najbardziej rozczulających scen tamtych igrzysk, publiczność nie potrafiła ukryć łez. Podczas koszykarskiego meczu Stanów Zjednoczonych z Jugosławią Ali odebrał krążek z rąk przedstawiciela MKOLu. Poważna twarz zmagającego się z rozległą chorobą Parkinsona mistrza nagle rozpromieniała, uśmiechnął się szeroko i pocałował medal.[/urlz]" - pisał o Alim Piotr Jagiełło.
[nextpage]

Johan Cruyff

Urodził się 25 kwietnia 1947 roku, zmarł 24 marca 2016. Jeden z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej. Brylował przede wszystkim w Ajaksie Amsterdam, FC Barcelona oraz reprezentacji Holandii. Trzy razy zdobył Złotą Piłkę. Przez osiem lat, z dużymi sukcesami, trenował drużynę Barcelony.

***

"[urlz=../../../pilka-nozna/642020/usmiercony-za-zycia-johan-cruyff]To jest jedna z najbardziej znanych historii związanych z boskim Johanem i jego pracą w Barcelonie. Pokazująca, że i z niego niektórzy piłkarze potrafili zadrwić. On sam zresztą potrafił się z tego śmiać.

- Romario zapytał mnie, czy na dwa dni może pojechać na karnawał do Rio. Powiedziałem mu, że dostanie dwa dni więcej wolnego od swoich kolegów, jeśli w meczu jutro strzeli dwa gole. Po dwudziestu minutach meczu, gdy strzelił drugiego gola, podbiegł do mnie i wykrzyczał: Panie trenerze, mój samolot startuje za godzinę. Musiałem spełnić obietnicę.

To był styczeń 1994 i mecz... z Realem Madryt. Romario strzelił hat-tricka, Barcelona wygrała 5:0. Tyle że Romario swój pobyt w Brazylii przedłużył. Kiedy w końcu udało się z nim skontaktować, wypalił: Pan Cruyff pozwolił mi wyjechać, ale nie powiedział, kiedy mam wrócić[/urlz]." - pisał o Cruyffie Jacek Stańczyk.
[nextpage]

Andrzej Niemczyk

Urodził się 16 stycznia 1944 roku, zmarł 2 czerwca 2016. Wybitny trener, twórca sukcesów siatkarskiej reprezentacji Polski kobiet. Dwukrotnie zdobył z nią złoty medal na mistrzostwach Europy. Wcześniej siatkarz, trenował też reprezentację Niemiec, zespoły niemieckie i tureckie.

***

[urlz=../../../siatkowka/642015/w-tym-roku-odszedl-andrzej-niemczyk-czlowiek-ktory-zrewolucjonizowal-siatkowke]Agata Mróz-Olszewska - ta dziewczyna zajmowała w życiu Niemczyka wyjątkowe miejsce. To właśnie on "wyłowił ją" (dzięki Maciejowi Binkiewiczowi - ówczesnemu dyrektorowi Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu) z tłumu młodych siatkarek, pojechał do niej do Ostrowca Świętokrzyskiego, namówił na grę w kadrze. W końcu to on był dla niej podporą, gdy dowiedziała się, że musi stawić czoła białaczce.

"Podczas pisania książki spędziliśmy wspólnie wiele godzin. Czasami w hotelu, przy okazji meczów reprezentacji, czasami w Warszawie, gdzie Niemczyk mieszkał, rozmawialiśmy również wiele przez telefon. Nieszczęśliwie temat Agaty Mróz przypadł właśnie na rozmowę telefoniczną. Nieszczęśliwie, bo to była bardzo trudna rozmowa. Trener nie mógł dobrać słów, często przerywał. Słychać było, że to go wiele kosztuje. Nie chciałem naciskać. Szanowałem i rozumiałem sytuację. W pewnym momencie trener zatrzymał się, przestał mówić. Siedzieliśmy tak mniej więcej pół godziny. W słuchawce panowała cisza, przeraźliwa cisza. Nie miałem odwagi jej przerwać. Starałem się odczytać myśli byłego selekcjonera." - pisał w swoich wspomnieniach Marek Bobakowski.[/urlz]
[nextpage]

Krystian Rempała

Urodził się 1 kwietnia 1998 roku, zmarł 28 maja 2016 w następstwie obrażeń po wypadku, który miał miejsce podczas meczu ROW-u Rybnik z Unią Tarnów. Zawodnikowi spadł kask. Rempała uderzył głową o tor i stracił przytomność. Błyskawicznie został przewieziony do szpitala, przeszedł operację. Lekarzom nie udało się jednak uratować młodego żużlowca.

***

[urlz=../../../zuzel/642054/nie-tak-mialo-byc-wspomnienie-krystiana-rempaly]"My, dziennikarze i wy, kibice, możemy oceniać Krystiana po tym, jak sprawował się na torze. A na nim radził sobie niekiedy jak stary wyga. Znakomicie spisał się na przykład w meczu w 2015 roku w Tarnowie. Tamtejsza Unia podejmowała rzeszowską Stal, w barwach której ówcześnie startował Krystian. Rzeszowskie Żurawie przegrały w Mościcach 42:48, ale Krystian zdobył dla nich 12 punktów i 2 bonusy. Obok Grega Hancocka był najskuteczniejszym zawodnikiem Stali w tym spotkaniu. Na dobrą sprawę sezon w 2015 roku był takim, w którym Krystian zaczął rozwijać skrzydła. I właśnie będąc u progu swojej wielkiej kariery wraz z kolegami z narodowej drużyny sięgnął po Drużynowe Mistrzostwo Europy Juniorów.

W 2016 roku miał tylko potwierdzić, że jego sportowy rozwój przebiega prawidłowo, że w najbliższych latach dołączy nie tyle do czołówki polskich młodzieżowców, bo wśród nich już był, a do wkraczającego w wielki speedway żądnych sukcesów nowego pokolenia. Wraz z innymi juniorami testował w tym roku przed Grand Prix Polski tymczasowo ułożony tor na Stadionie Narodowym. Realizacja marzeń szła pełną gębą." - pisał w swoich wspomnieniach Mateusz Makuch.[/urlz]

[nextpage]

Zygmunt Kukla

Urodził się 21 stycznia 1948 roku, zmarł 18 maja 2016. To dwudziestokrotny reprezentant Polski, jedna z największych legend Stali Mielec. Był drugim bramkarzem Biało-Czerwonych podczas mistrzostw świata w 1978 r. - zagrał z Peru i Brazylią. Potem, w kadrze Ryszarda Kuleszy, był podstawowym golkiperem.

***

[urlz=../../../pilka-nozna/602537/zmarl-zygmunt-kukla-byly-reprezentant-polski]Po zakończeniu kariery uległ poważnemu wypadkowi. Podczas pracy w zakładach WSK w Mielcu wózek widłowy zmiażdżył mu nogę. Po wieloletniej rehabilitacji doszedł do sprawności, ale pech go nie opuszczał. W latach 90. zachorował na raka gardła. Znowu wygrał z chorobą. W ostatnich latach zmagał się z różnymi chorobami.

Do szpitala Zygmunt Kukla trafił we wtorek 22 marca. Były reprezentant Polski stracił przytomność. Lekarze stwierdzili u niego udar mózgu. Przez długi czas leżał w śpiączce.[/urlz]
[nextpage]

W 2016 roku odeszli także m.in. Joao HavelangeCarlos Alberto Torres, Cesare Maldini, Gordie Howe, Andrzej Szymczak, Vera Caslavska, Zenon ŁakomyWojciech Kurpiewski (na zdjęciu), Grzegorz Pieronkiewicz, Stefania Biegun.

Komentarze (5)
avatar
sympatyk żu-żla
30.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Tak jest zbudowany ten świat jest początek następuje i koniec, Przykra sprawa wielu zacnych ludzi odchodzi od nas zostają tylko wspomnienia. 
avatar
Anna Ant-Lew
30.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
a kajakarz Paweł Bauman- juz zapomniany??? 
avatar
Anna Ant-Lew
30.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A KAJAKARZ PAWEŁ BAUMAN --- TO JUŻ ZAPOMNIANY ??? 
avatar
Sokhar
26.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
No idealny artykuł na dzisiaj. Ja pier... 
avatar
piwko
26.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
[*]