Sportowcy w wyborach: Wenta wygrał pierwszą turę, Marczułajtis może zostać posłanką

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Paula Duda / Na zdjęciu: Bogdan Wenta
WP SportoweFakty / Paula Duda / Na zdjęciu: Bogdan Wenta
zdjęcie autora artykułu

W niedzielę odbyły się wybory samorządowe. Wśród kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów, wójtów czy radnych nie brakowało ludzi sportu. Największy sukces odniósł Bogdan Wenta.

Były selekcjoner reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych kandydował na urząd prezydenta Kielc. Jak wynika z sondaży exit pool, Bogdan Wenta wyraźnie wygrał pierwszą turę wyborów. Zdobył on ponad 37 proc. głosów, a drugi Wojciech Lubawski otrzymał ponad 32 proc. głosów. Obaj zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów, która zaplanowana jest na 4 listopada.

Na wynikach wyborów w Warszawie skorzystać może Jagna Marczułajtis. Była polska snowboardzistka dzięki triumfowi Rafała Trzaskowskiego ma szansę wrócić do Sejmu i objąć mandat posłanki. Wszystko przez to, że Trzaskowski jest posłem ziemi krakowskiej, a w przypadku jego zwycięstwa, to właśnie Marczułajtis zastąpiłaby go w Sejmie. Z sondaży wynika, że Trzaskowski w pierwszej turze wygrał wybory na prezydenta Warszawy.

Do rad miast, gmin, powiatów czy do sejmików wojewódzkich kandydowało sporo osób związanych ze sportem. W gronie tym jest kilku byłych reprezentantów Polski w piłce nożnej. O mandat warszawskiego radnego starał się Dariusz Dziekanowski, a w Białymstoku w wyborach startowali Marek Citko i pomocnik Jagiellonii, Rafał Grzyb. Ten pierwszy kandydował do sejmiku województwa podlaskiego, a drugi do rady miasta Białegostoku. Do rady miasta Krakowa kandydował Marek Motyka, a do sejmiku województwa pomorskiego Janusz Kupcewicz.

ZOBACZ WIDEO Serie A: Rzut karny i gol w doliczonym czasie gry. Lazio Rzym wygrało z Parmą [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Z kolei na burmistrza Bytowa kandydował piłkarz miejscowej Bytovii, Mateusz Oszmaniec. Na to stanowisko w pierwszej turze wybrany został jednak Ryszard Sylka, który otrzymał 57,83 proc. głosów. Oszmaniec był drugi z poparciem wynoszącym 25,08 proc. O stanowisko wójta podwrocławskiej Długołęki walczył były reprezentant Polski w koszykówce, Wojciech Błoński.

W wyborach kandydowali również medaliści olimpijski. Do rady miasta Wrocławia starał się dostać Paweł Rańda, dla którego może to być druga kadencja z rzędu. Natalia Czerwonka kandydowała w Lubinie, a Bartłomiej Bonk w Opolu. Z kolei o mandat radnej powiatu bieruńsko-lędzińskiego walczyła medalistka mistrzostw świata w biathlonie, Weronika Nowakowska.

O mandaty walczyli też żużlowcy. Pierwszy polski mistrz świata - Jerzy Szczakiel - kandydował do sejmiku województwa opolskiego. Z kolei wśród kandydatów do rady powiatu leszczyńskiego byli wychowankowie Unii Leszno, Damian Baliński i Tobiasz Musielak.

Również przedstawiciele sportów walki rywalizowali o mandaty. Kandydatem do sejmiku województwa śląskiego był Marcin Najman. Na ten sam urząd kandydowali byli siatkarze, Radosław Panas i Andrzej Szewiński. Z kolei w Żurominie na listach wyborczych był Kamil Łebkowski. Z tego powodu jego walka na FEN 22 nie była pokazywana w telewizji, gdyż groziło to złamaniem ciszy wyborczej.

Biegasz, jeździsz na nartach, a może grasz w tenisa? Strój i sprzęt sportowy skompletujesz w okazyjnych cenach dzięki stronie 4F wyprzedaże

Źródło artykułu: