Longines Grand Prix dla niespełna 20 letniego reprezentanta USA!

W pierwszym konkursie otwierającym piątkowe zmagania Międzynarodowych Zawodów w Skokach CSIO 5* Sopot Horse Show wystartowali zawodnicy na kucach w ramach formuły CSIO Sopot Young Stars. Puchar STBU wywalczyła Olga Patecka i Boco an Mhuileann.
AB
Międzynarodowe Zawody w Skokach CSIO 5* Sopot Horse Show Materiały prasowe / Międzynarodowe Zawody w Skokach CSIO 5* Sopot Horse Show

Na drugim miejscu Kornelia Jurasz i Rolex 2, a na trzecim Zofia Biel dosiadająca D’April. 12 par miało do pokonania parkur do 1 m wysokości.

Kolejne punkty programu dostarczyły widzom nie tylko jeździeckich emocji, ale również niezapomnianych wrażeń artystycznych. W Pucharze Farys Design wystartowały postaci z najbardziej popularnych filmów i bajek. Dzięki nim arena Hipodromu miała jedyną okazję, aby gościć Harry’ego Potera, Zorro, Królową Smoków z Gry o tron i Pszczółkę Maję, której skrzydła dodawały mocy dosiadanemu przez nią kucykowi.

Po wyrównanej rywalizacji na 70 cm parkurze zwyciężyła Zofia Kamińska i Amigo, druga Wiktoria Cwalina startująca na S-Piorunie, a trzecia Maja Nagła na Walnut Samson. Nagrody za przebranie otrzymały Tola Wawrzkiewicz, Sonia Dźwigalska i Wiktoria Rembielińska.

Międzynarodowe Zawody w Skokach CSIO 5* Sopot Horse Show Międzynarodowe Zawody w Skokach CSIO 5* Sopot Horse Show

Nie była to jedyna niespodzianka w kategorii kucy. Młodzież musiała uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zgodnie z formułą rozgrywek uzyskany w konkursie wynik był sumowany z rezultatem z jakim ukończyła start „druga połowa” pary w Pucharze Porsche Centrum Sopot pod patronatem Wirtualnej Polski, na parkurze przygotowanym dla 43 zawodników przez Szymona Taranta.

W konkursie zwyciężył Kamil Papousek z Czech dosiadający Charlyn. Tuż za nim uplasował się reprezentant Brazylii Carlos Eduardo Motta Ribas. Trzecia lokata dla Abdurakhmona Abdullaeva z Uzbekistanu na Go Four It B. Nieco wolniej od pierwszej trójki Maksymilian Wechta i Number One, którzy pokonali 140 cm parkur bez błędów na przeszkodach, plasując się ostatecznie na 7 miejscu.

Łączoną konkurencję młodości i doświadczenia zwyciężyła para Olga Patecka i Maksymilian Wechta z wynikiem 118,34. Drugie miejsce dla Nikoli Panarowicz i Carlosa Eduardo Motta Ribasa z Brazylii, trzecie dla Zofii Biel i Kathariny Rhomberg reprezentującej Austrię.

O 17.00 rozpoczęła się rywalizacja o najważniejsze trofeum 23 edycji CSIO 5* Sopot Horse Show w której udział wzięło 50 par. W dwunawrotowym konkursie Longines Grand Prix jeźdźcy pokonywali trudny technicznie parkur z przeszkodami mierzącymi 160 cm. Gra toczyła się o wszystko, ponieważ dla wielu zawodników Sopot jest ostatnią szansą, aby uzyskać kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz Mistrzostw Europy, które rozegrane zostaną w Niemczech.

Pierwszy nawrót okazał się zaskoczeniem dla publiczności. Zadania, jakie postawił przed uczestnikami budowniczy toru wymagały najwyższego stopnia precyzji w prowadzeniu koni. Bezbłędnie ukończyło go zaledwie 7 z 50 startujących par.

W drugim nawrocie również nie obyło się bez niespodzianek! Wielkich nazwisk takich jak Marcus Ehning czy Jos Verlooy nie przestraszył się niespełna 20 letni reprezentant USA Brian Moggre i w rewelacyjnym stylu wygrał najtrudniejszy konkurs dnia! Tym samym potwierdził, że nie bez powodu znajduje się przygotowanej przez amerykańską federację short liście zawodników mających szansę znaleźć się w drużynie na Igrzyska Olimpijskie w Tokyo.

Kolejna dawka sportowych emocji stanie się udziałem fanów skoków przez przeszkody w sobotę. O 9.00 konkurs o Puchar Biotaniqe pod patronatem Anywhere.pl z przeszkodami o wysokości 145 cm. O 11.00 Puchar Torpolu, w którym udział wezmą zawodnicy na kucach w formule CSIO Sopot Young Stars. O 15.00 Puchar Energi Grupy Orlen pod patronatem Ministra Rolnictwa. Dzień zakończy rywalizacja o Puchar LOTTO pod patronatem trójmiasto.pl na którą organizatorzy zapraszają o godzinie 17.00

Bilety wstępu dostępne są w kasach przy wejściu na Hipodrom w Sopocie. Mogą ja zakupić osoby posiadające aktualne zaświadczenie o kompletnym szczepieniu przeciwko Covid-19. Transmisja zawodów odbywa się za pośrednictwem portalu swiatkoni.pl.
Wyniki poszczególnych konkursów znajdują się pod adresem www.longinestiming.com. Szczegółowy program na stronie zawodów www.csio.sopot.pl