4 ETAPY, 2 KOŁA, 1 GWIAZDA PÓŁNOCY

Do krajobrazu przepięknych Mazur należą lazurowe jeziora, wiekowe szumiące bory i Gwiazda Północy. Stworzona przez ełczanina Cezarego Zamanę etapówka kolarstwa górskiego w najbliższe dni znów zabłyśnie w Ełku, Prostkach i Starych Juchach.

AB
Gwiazda Północy Materiały prasowe / Gwiazda Północy

W uniwersum sportu są zdarzenia, których wypatruje się uważniej i niecierpliwiej. Tak jak wszyscy czekają na igrzyska olimpijskie, tak polskie środowisko kolarzy górskich przez cały rok z utęsknieniem zerkali do kalendarza na cztery, zaznaczone na czerwono i ozdobione wykrzyknikiem cztery dni. To wtedy, czyli od soboty 14 do wtorku 17 sierpnia odbywa się tegoroczna Gwiazda Północy.

Gwiazda Północy Gwiazda Północy

Tu nie ma rzeczy niemożliwych

Teoretycznie, zawody wyglądają na pełne kontrastów. Kojarzące się z błogim wypoczynkiem Mazury stają się areną niełatwych sportowych zmagań, nierzadko prowadzonych przy mało sprzyjające aurze. Słynąca z bezkresnych jezior kraina przemienia się w mocno pagórkowaty i upstrzony zakrętami region. Charakterystyczny dla północy kraju krajobraz jak za dotknięciem magicznej różdżki transformuje się w typowe dla południowej Polski podjazdy.

Gwiazda Północy Gwiazda Północy

Odpowiada za to Cezary Zamana, triumfator Tour de Pologne, kolarski mistrz Polski, organizator maratonów MTB z 17-letnim stażem, a przy okazji – najwybitniejszy kolarz z Ełku. To on co roku opracowuje trasy, ale również skutecznie mobilizuje lokalne władze do współpracy na rzecz promocji rowerowego sportu wśród setek zawodniczek i zawodników z całej Polski. Przybywają oni na Gwiazdę Północy nie tylko z rowerami, ale również z całymi rodzinami czy znajomymi. Po każdym etapie wspólnie odkrywają uroki mazurskiej krainy.

Gwiazda Północy Gwiazda Północy

Co w rozkładzie jazdy?

Tegoroczna Gwiazda Północy rozpocznie się w sobotę 14 sierpnia w mateczniku Cezarego Zamany – Ełku. Z miejskiej plaży przy ul. M. M. Kolbego na trasę wyruszą ci startujący w Gwieździe Północy oraz walczący o punkty w cyklu Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Pierwszy etap Gwiazdy będzie jednocześnie szóstą edycją zmagań spod znaku czerwonej M. Sobotnie krajobrazy zmieniać się będą jak w kalejdoskopie. Wszystko zacznie się przy panoramie na uroczą ełcką starówkę, by następnie przenieść zawodników między starutkie bory czy wielowiekowe jeziora.

Gwiazda Północy Gwiazda Północy

W niedzielę peleton zamelduje się w Prostkach. Zaletą tamtejszych tras jest to, że idealnie łączą poziom sportowych wyzwań z walorami krajobrazowymi. Męczące podjazdy rekompensowane są przez migocące między drzewami jeziora. Ostre, wymagające uwagi zakręty idą tu w parze z kojącym szumem stareńkich drzew. Interwałowe odcinki i hopki przeplatane są charakterystycznymi dla Warmii i Mazur widokami na zielone, pięknie kwitnące łąki.

Poniedziałek to wizyta w Starych Juchach. Przy wytyczaniu tras dla tego etapu, Cezary Zamana zachował wzorcowe proporcje. Są i sportowe wyzwania, ale nie brakuje też fragmentów mających dostarczyć czysto estetycznych wrażeń. To już tradycja Gwiazdy Północy, że wywozi się z niej nie tylko sportową satysfakcję i medale, ale również niezapomniane widoki i wspomnienia Mazur.

Gwiazda Północy Gwiazda Północy

Wtorek, czyli finałowy dzień zmagań to powrót do Ełku. To na tutejszych trasach rozstrzygną się losy klasyfikacji generalnej. Poznamy także zwycięzców ze wszystkich dystansów. Trzeba bowiem zaznaczyć, że na każdym etapie startować można na trzech różnych wariantach tras: Hobby to propozycja dla młodzieży, Fit skrojona jest pod kątem początkujących, kobiet czy seniorów, a ½ Pro to już opcja z największym nagromadzeniem przeszkód, podjazdów czy zakrętów. Wyjątkiem jest pierwszy etap – czyli maraton w Ełku będący równocześnie częścią cyklu Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Tam dostępny będzie jeszcze najtrudniejszy dystans – Pro.
Aby rywalizacja w Gwieździe Północy nie została brutalnie przerwana przez trudną do naprawienia usterkę rowerową, partnerem technicznym jest ekipa AJ’s Fenwick’s. Każdego dnia będą oferować serwisowe wsparcie i pomogą uporać się z każdą awarią.

Gwiazdka Północy dla dzieci

Sportowej zabawy posmakują też najmłodsi. W sobotę 14 sierpnia w Elku zorganizowane zostaną darmowe zawody z udziałem Rybki MiniMini. Ta znana z dziecięcych bajek postać zaprasza do wspólnej jazdy maluchy do szóstego roku życia. Udział jest bezpłatny – trzeba tylko zabrać kask dla swojej pociechy.
Dodatkowo, każdego dnia Gwiazdy Północy w bazie zawodów organizowany będzie bezpłatny kącik zabaw. Na dzieci czekać będą takie atrakcje prowadzone przez zawodowych animatorów jak bańki mydlane, gry z piłkami plażowymi czy balonami, partyjki w badmintona czy też skakanki oraz kręgle.

Gwiazda Północy Gwiazda Północy

Oficjalnymi partnerami Gwiazdy Północy są: Urząd Miasta w Ełku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku., Urząd Gminy w Prostkach oraz Urząd Gminy w Starych Juchach. Etapy Gwiazdy Północy organizowane w Ełku są współfinansowane z budżetu Miasta Ełk. Etap Gwiazdy Północy organizowany w Prostkach jest współfinansowany z budżetu Gminy Prostki.

Zapisy on-line już trwają. W kilka sekund można dołączyć do etapówki, korzystając z wygodnego systemu rejestracji dostępnego na tej stronie: https://sts-live.pl/zamanagroup/Event/Details/203. Zapisać będzie się można także w sobotę 14 sierpnia w biurze zawodów, zlokalizowanym na Plaży Gwiazdy Północy. Etap Gwiazdy Północy organizowany w Starych Juchach jest współfinansowany z budżetu Gminy Stare Juchy.

Gwiazda Północy Gwiazda Północy

PROGRAM ZAWODÓW
GWIAZDA PÓŁNOCY

ETAP I - EŁK
14.08.21 r. Ełk; Biuro zawodów start i meta na plaży miejskiej przy ul. Kolbego w Ełku
Biuro zawodów godz. 8.00 – 15.00
- godz. 10.20 - start dystansu Hobby ok. 5 km
- godz. 11.30 - start dystansu Fit - ok. 27 km - godz. 11.30 - start dystansu Pro - 50 km i dystansu ½ Pro - 39 km
- godz. 12.00 - zawody Rybki Minimini
- godz. 12.15 - dekoracja dystansu Hobby
- godz. 14.00 - dekoracja dystansu Fit
- godz. 14.30 - dekoracja dystansu ½ Pro
- godz. 15.00 - dekoracja dystansu Pro
- godz. 15.15 - zakończenie maratonu

ETAP II - PROSTKI
15.08.21 r. Prostki; Biuro zawodów, start i meta na stadionie Leśnym w Prostkach
Biuro zawodów w godz. 8.00-14.30
- godz. 10.20 - start dystansu Hobby ok. 8 km
- godz. 11.30 - start dystansu Fit - ok. 22 km - godz. 11.30 - start dystansu ½ Pro - 41 km
- godz. 12.00 - dekoracja dystansu Hobby
- godz. 14.00 - dekoracja dystansu Fit
- godz. 14.30 - dekoracja dystansu ½ Pro
- godz. 14.45 - zakończenie maratonu

ETAP III - STARE JUCHY
16.08.21 r. Stare Juchy; Biuro zawodów, start i meta na plaży nad jeziorem Jędzelewo przy ul. Sportowej
Biuro zawodów w godz. 8.00-14.30
- godz. 10.20 - start dystansu Hobby ok. 5 km
- godz. 11.30 - start dystansu Fit - ok. 21 km - godz. 11.30 - start dystansu ½ Pro - 38 km
- godz. 12.00 - dekoracja dystansu Hobby
- godz. 14.00 - dekoracja dystansu Fit
- godz. 14.30 - dekoracja dystansu ½ Pro
- godz. 14.45 - zakończenie maratonu

ETAP IV - EŁK
17.08.21 r. Ełk; Biuro zawodów i dekoracje na plaży miejskiej przy ul. Kolbego
Start i meta 1,5 km od bazy zawodów
Biuro zawodów w godz. 8.00-14.30
- godz. 10.20 - start dystansu Hobby ok. 6 km
- godz. 11.00 - dekoracja dystansu Hobby
- godz. 11.30 - start dystansu Fit - ok. 13 km - godz. 11.30 - start dystansu ½ Pro - 25 km

- godz. 11.30 - generalna dekoracja dystansu Hobby - godz. 12.00 - dekoracja dystansu Fit - godz. 12.30 - dekoracja dystansu ½ Pro - godz. 13.00 - generalna dekoracja dystansu Fit - godz. 13.30 generalna dekoracja dystansu ½ Pro
Gwiazda Północy Gwiazda Północy

Cisowianka Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 17 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań.

Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych zawodowych grup kolarskich. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-1993 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentuje polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×