Jesienią dorzuć do ognia, czyli PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Niektórzy zimą dorzucają polana do kominka. Inni grzeją się przy ognisku, słuchając rockowych ballad zaaranżowanych na akustyczną gitarę.

AB
JESIENIĄ DORZUĆ DO OGNIA, CZYLI PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON Materiały prasowe / Zbigniew Kowalski / JESIENIĄ DORZUĆ DO OGNIA, CZYLI PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Są i tacy, którzy lubią palący ogień czuć w udach. To na nich czekają przygotowane przez Cezarego Zamanę trasy w Piasecznie.


Rozgrzać się jesienią lubi każdy. W Piasecznie będzie się można rozgrzać, zagrzać, a nawet zagrzać. Chojnowskie lasy nie raz i nie dwa udowodniły, że trudno wobec nich pozostać obojętnymi. Każdego roku miłością pałają do nich setki zawodników peletonu Cisowianka Mazovia MTB Marathon, którzy to właśnie tutaj meldują się na starcie zawodów spod znaku czerwonej „M”. Nie inaczej będzie zapewne 3 października, kiedy to w Piasecznie odbędzie się pierwszy jesienny maraton organizowany przez Cezarego Zamanę.

JESIENIĄ DORZUĆ DO OGNIA, CZYLI PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON JESIENIĄ DORZUĆ DO OGNIA, CZYLI PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Skąd ta popularność piaseczyńskich zawodów?

Może stąd, że na trasie dystansu Pro wytyczony został dwukilometrowy odcinek XC, będący jednocześnie i smakowitym kąskiem, i trudnym do zgryzienia orzechem dla pasjonatów kolarstwa górskiego?

Może stąd, że jazda jesienią po chojnowskich lasach to oglądanie głębi kolorów i palety barw, jakiej nie nada żaden telewizor 65 cali QLED TV 4k? Może stąd, że to przedostatnie w tym sezonie spotkanie w gronie Mazovii i dobrze jest pobyć razem?
JESIENIĄ DORZUĆ DO OGNIA, CZYLI PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON JESIENIĄ DORZUĆ DO OGNIA, CZYLI PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Może stąd, że dzięki zaangażowaniu lokalnych władz, czuć tu na każdym kroku sportowego ducha i pasję do aktywnego trybu życia?

Możliwości jest wiele – ale motywacje każdej z setek zawodniczek czy zawodników pozostawmy im do indywidualnego rozpatrzenia. W zamian, lepiej jest rozpalić iskrę zainteresowania, podając kilka istotnych szczegółów na temat październikowego maratonu.

JESIENIĄ DORZUĆ DO OGNIA, CZYLI PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON JESIENIĄ DORZUĆ DO OGNIA, CZYLI PIASECZNO CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Do wyboru będą cztery dystanse: młodzieżowy Hobby (7 kilometrów), rekreacyjny Fit (22,6 kilometrów) oraz najbardziej wymagające: ½ Pro (40 kilometrów) i Pro (58 kilometrów) ze wspomnianym już odcinkiem XC. Odbędą się też darmowe zawody z Rybką MiniMini dla dzieci do 6. roku życia. Baza zawodów, a także start i meta wszystkich dystansów będą zlokalizowane na Stadionie Miejskim Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piasecznie przy ul. 1 Maja 16. Tam też będzie się można zapisać w dniu zawodów, tj. w niedzielę 3 października. Zapisy trwają już on-line – warto z nich skorzystać, aby w dniu maratonu nie zaprzątać sobie głowy formalnościami (https://sts-live.pl/zamanagroup/Event/Details/183).

„Z maratonem w Piasecznie jest jak ze zniczem olimpijskim. Raz rozpalony, nie gaśnie nigdy. Będziemy tu już siedemnasty rok z rzędu, bo czujemy się tu znakomicie i znakomicie jesteśmy traktowani. Niezmiennie czuję tutaj inspirację do wytyczania nowych tras czy ulepszania tych już istniejących, czego najlepiej dowodzi niedawno wprowadzony odcinek XC” – opowiada Cezary Zamana, dyrektor sportowy Cisowianka Mazovia MTB Marathon. „Piaseczno było pierwszym naszym maratonem Mazovii. Zorganizowaliśmy go na zaproszenie ówczesnego rowerowego aktywisty i radnego Daniela Putkiewicza, który dziś jest burmistrzem Piaseczna”.

Cisowianka Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 17 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań.

Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych zawodowych grup kolarskich. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-1993 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentuje polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×