Niespodzianka w Mińsku! Filip Prokopyszyn zdobył srebro Igrzysk Europejskich!

18-letni Filip Prokopyszyn zdobył na kolarskim torze w Mińsku srebrny medal Igrzysk Europejskich 2019 w scratchu! Wygrał Christos Volikakis.

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka
Na pierwszym planie zdjęcia Filip Prokopyszyn PAP / Bartłomiej Zborowski / Na pierwszym planie zdjęcia Filip Prokopyszyn
W scratchu kolarze przejechali 60 okrążeń toru, czyli 15 kilometrów. Nie było zawodnika, który zdublował rywali, więc medalistów wyłonił ostatni sprint. Po siedemnastu minutach i 57 sekundach jazdy jako pierwszy minął metę 31-letni Christos Volikakis. Drugi finiszował niespodziewanie Filip Prokopyszyn. Wnuk trenera Kazimierza Prokopyszyna zdobywał medale mistrzostw świata juniorów. W Mińsku odniósł pierwszy wielki sukces międzynarodowy wśród seniorów. Trzecie miejsce zajął reprezentant gospodarzy, Białorusin Jauheni Karaliok.

Volikakis w 17. minucie i 37. sekundzie - w końcówce przedostatniej pętli - wyprzedził będącego na czele aktualnego wicemistrza świata Roya Eeftinga i objął prowadzenie, które zdołał utrzymać do mety. W sezonie 2018/2019 Grek wygrał w scratchu podczas zawodów Pucharu Świata w nowozelandzkim Cambridge i triumfował w klasyfikacji generalnej tego cyklu w wieloboju. Karaliok to złoty medalista mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego na torze z 2018 roku.

Prokopyszyn wywalczył srebro mistrzostw świata juniorów 2017 i 2018 w scratchu. W 2018 roku drugi na MŚJ był również w wyścigu punktowym. Kolarz z Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne ma też w dorobku srebrne medale europejskiego czempionatu juniorów w scratchu, a także brązowe w wyścigu na kilometr i w madisonie (z Damianem Papierskim).

W sprincie drużynowym mężczyzn na siódmej pozycji zostali sklasyfikowani Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel. Triumfowali mistrzowie świata Holendrzy: Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen, Nils van Thoenderdaal i Roy van den Berg. Na drugim miejscu znaleźli się Francuzi: Gregory Bauge, Rayan Helal, Quentin Lafargue oraz Quentin Caleyron, a na trzecim - Brytyjczycy: Jack Carlin, Ryan Owens i Jason Kenny.

Wyścig punktowy wygrała Żanna Sołowiej (30 "oczek"). Na drugim stopniu podium stanęła Verena Eberhardt (27), na trzecim zaś - Jarmila Machacova (25). Ósma z dorobkiem ośmiu punktów była Nikol Płosaj.

ZOBACZ WIDEO Mike Tyson wybuchł po pytaniu o Powstanie Warszawskie. "Czy wiem coś o powstaniu? Jestem niewolnikiem"
Trzecie w kwalifikacjach drużynowego wyścigu na 4 kilometry były: Katarzyna Pawłowska, Justyna Kaczkowska, Karolina Karasiewicz i Nikol Płosaj. Przed Polkami sklasyfikowano Włoszki i Brytyjki.

Natomiast piąty rezultat miał zespół mężczyzn: Daniel Staniszewski, Szymon Krawczyk, Filip Prokopyszyn i Damian Sławek. Finały tych konkurencji odbędą się w piątek.

W czwartek medale Igrzysk Europejskich 2019 zdobyły polskie kajakarki na 500 metrów, Marta Walczykiewicz w K1 na 200 metrów oraz Dorota Borowska w C1 na 200 m.

Czy któryś z Polaków zdobędzie jeszcze medal Igrzysk Europejskich na torze w Mińsku w konkurencji indywidualnej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×