MŚ w kolarstwie torowym: Duńczycy z trzema rekordami świata na 4000 metrów

Aż trzy rekordy globu ustanowili Duńczycy w wyścigu na 4000 metrów podczas mistrzostw świata 2020 na kolarskim torze w Berlinie.

Piotr Ziemka
duńscy kolarze torowi PAP/EPA / FOCKE STRANGMANN / Na zdjęciu: duńscy kolarze torowi
Przed czempionatem w Berlinie rekord w wyścigu drużynowym na dochodzenie wynosił 3:48.012 - podczas mistrzostw świata 2019 w Pruszkowie taki czas zmierzono Australijczykom. W środowych kwalifikacjach Duńczycy poprawili ten wynik na 3:46.579, a w kolejnej rundzie - 3:46.203. W pojedynku o złote medale Lasse Norman Hansen, Julius Johansen, Frederik Madsen i Rasmus Pedersen przejechali 4 kilometry jeszcze szybciej - tym razem uzyskali 3:44.672.

Obrońców tytułu, Australijczyków tym razem sklasyfikowano na czwartej pozycji. W starciu o brązowe medale pokonali ich Włosi. Drugie miejsce zajęli Nowozelandczycy: Campbell Stewart, Aaron Gate, Regan Gough, Jordan Kerby, Corbin Strong (3:48.713).

Jako drugi metę trzeciego z pięciu wyścigów pierwszej rundy keirinu minął Krzysztof Maksel. Dziewiąty zawodnik igrzysk olimpijskich 2016 z powodu upadku nie ukończył ćwierćfinału. W czołowej trójce finału znaleźli się: Harrie Lavreysen, Yuta Wakimoto i Azizulhasni Awang. Ostatecznie Maksel znalazł się na trzynastym miejscu.

W 15-kilometrowym scratchu osiemnasty był Filip Prokopyszyn. Dziesięć okrążeń przed końcem rywali zdublowali Jauheni Karaliok i Sebastian Mora. Na ostatnim kilometrze okrążenie nadrobili: Simone Consonni, Matthew Walls, Roy Eefting i Adrian Hegyvary. Medalistów wyłoniono więc z tej szóstki. Złoto zdobył Karaliok. Białorusin spisał się najlepiej w scratchu również na MŚ 2018. Srebro otrzymał Consonni, a brąz - Mora.

Do piątkowych półfinałów sprintu awansowały: Emma Hinze, Kelsey Mitchell, Anastazja Wojnowa oraz Wai Sze Lee.

Wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet wygrały Amerykanki: Jennifer Valente, Chloe Dygert, Emma White, Lily Williams (4:11.235). Drugą lokatę zajęły kolarki z Wielkiej Brytanii: Elinor Barker, Katie Archibald, Eleanor Dickinson i Neah Evans (4:13.129). W starciu o brąz Niemki okazały się lepsze od reprezentantek Kanady.

W piątek w wieloboju wystąpi Daria Pikulik, w wyścigu punktowym Wojciech Pszczolarski, w rywalizacji na kilometr ze startu zatrzymanego pojedzie Krzysztof Maksel, a w wyścigu na 4 kilometry Wojciech Ziółkowski.

Czy Polka lub Polak będzie w czołowej piątce podczas trzeciego dnia mistrzostw świata 2020 w Berlinie?