Piękne zwycięstwo na Giro d'Italia! Ten gest mówi wszystko

Zdjęcie okładkowe artykułu: Twitter / twitter.com/giroditalia / Van der Poel gratuluje Girmayowi zwycięstwa na 10. etapie Giro d'Italia
Twitter / twitter.com/giroditalia / Van der Poel gratuluje Girmayowi zwycięstwa na 10. etapie Giro d'Italia
zdjęcie autora artykułu

Kapitalnym finiszem zakończył się 10. etap Giro d'Italia 2022. Na ostatnich metrach z niewielkiej grupy zaatakował Biniam Girmay, którego nie zdołał wyprzedzić utytułowany Mathieu van der Poel.

Biniam Girmay został pierwszym Erytrejczykiem ze zwycięskim etapem jednego z wielkich tourów. 22-latek skutecznie finiszował z grupy blisko 30 kolarzy, w której znajdowali się także ci walczący o triumf w klasyfikacji generalnej.

Girmay na atak zdecydował się na 300 metrów przed samą metą. Koła dotrzymywał mu jedynie Mathieu van der Poel, który ostatecznie nie zdołał wyprzedzić rywala. Wyczerpany Holender na sam koniec jedynie uniósł w kierunku zwycięzcy kciuk, a po chwili osobiście pogratulował mu pięknej wygranej.

Van der Poel i Girmay rywalizowali na finiszu także na pierwszym etapie tegorocznego Giro d'Italia. Wtedy ostatecznie większą moc na ostatnich metrach zachował Holender. Erytrejczyk po blisko dwóch tygodniach odpowiedział mu w wielkim stylu.

W czołówce wtorkowego etapu znaleźli się także wszyscy kolarze walczący w klasyfikacji generalnej. Tym samym kolejny dzień różową koszulkę lidera zachował Juan Pedro Lopez.

Jedyny Polak w wyścigu, Cesare Benedetti, na 10. etapie zajął 142. miejsce. Należy jednak zaznaczyć, że 34-latek w wyścigu pełni funkcję pomocnika dla innych kolarzy z grupy Bora hansgrohe.

Zobacz ostatnie metry etapu:

Wyniki 10. etapu Giro d'Italia:

Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1Biniam GirmayIntermarche-Wanty-Gobert04:32:07
2Mathieu van der PoelAlpecin Fenix+00
3Vincenzo AlbaneseEOLO-Kometa+00
4 Wilco Kelderman BORA-hansgrohe+00
5 Richard Carapaz INEOS Grenadiers+00

Klasyfikacja generalna Giro d'Italia po 10. etapie:

Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1Juan Pedro LopezTrek-Segafrdo42:24:08
2 Joao Almeida UAE Team Emirates+00:00:12
3 Romain Bardet Team DSM+00:00:14
4Richard CarapazINEOS Grenadiers+00:00:15
5 Jai Hindley BORA-hansgrohe+00:00:20

Czytaj też: -> Pokaz piękna kolarstwa. Na mecie cieszył się nie tylko zwycięzca -> Tragiczny wypadek. 18-letni kolarz nie żyje

ZOBACZ WIDEO: Milioner chwali się luksusową łodzią. Tak na niej szaleje

Źródło artykułu: