Niespodzianka na mecie Tour de Pologne. O tych Polakach było głośno

Stawiano przede wszystkim na Marka Cavendisha, ale to Belg na super szybkim finiszu w Zamościu pokrzyżował plany faworytów 2. etapu 79. Tour de Pologne. Jeden z kolarzy uciekał ponad 200 km, a na trasie z dobrej strony pokazało się dwóch Polaków.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Gerben Thijssen PAP / Bartłomiej Wójtowicz / Na zdjęciu: Gerben Thijssen
Trwa 79. edycja Tour de Pologne. W niedzielę kolarze nie mieli co liczyć na taryfę ulgową. Co prawda to jeszcze nie czas na góry, ale Czesław Lang ze swoją drużyną zafundował zawodnikom 205 km rywalizacji z Chełma do Zamościa.

Na trasie 2. etapu kolarze musieli zmierzyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi - wschodniej Polski, tak jak i większości innych rejonów w naszym kraju w ten weekend - nie opuściły opady deszczu. Te nie wpłynęły jednak na losy niedzielnej rywalizacji.

Etap potoczył się w myśl doskonale znanego fanom kolarstwa scenariusza na płaskich etapach. Początkowo peleton puścił ucieczkę, która tym razem liczyła czterech kolarzy, w tym dwóch reprezentantów Polski: Patryka Stosza i Piotra Brożynę.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: popis nowej gwiazdy Barcy. Tak się przywitał z fanami

Do mety przed główną grupą nie dojechał jednak żaden z uciekinierów. Najbliżej sprawienia sensacji, bo za takową należałoby uznać pokonanie rozpędzonej niczym pociąg TGV głównej grupy, był Jasper De Buyst.

Belg z Lotto Soudal ostatnie kilometry etapu po ulicach Zamościa pokonywał samotnie. Wstawał z siodełka, naciskał na pedały ile tylko miał sił w nogach, ale prędkość peletonu była nieprawdopodobna. Na 1,5 km przed metą Belg został wchłonięty i rozpoczęło się rozprowadzenie sprinterów.

Jednym z faworytów etapu był Mark Cavendish. Eksperci głośno wymieniali też nazwisko Pascala Ackermanna. Tę dwójkę jak i innych sprinterskich faworytów pogodził Gerben Thijssen. Belg z Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux zachował najwięcej sił na sam finisz i ostatecznie minimalnie pokonał Ackermanna, sprawiając sporą niespodziankę.

Wspomniany Cavendish był 10. Nowym liderem 79. Tour de Pologne został Norweg Jonas Abrahamsen, który jechał w ucieczce dnia, zebrał sporo bonifikat czasowych na lotnych premiach i w klasyfikacji generalnej wyścigu o 2 sekundy wyprzedza dotychczasowego lidera Holendra, Olava Kooija. Z Polaków najwyższe, 20. miejsce, zajmuje Stanisław Aniołkowski.

Czytaj także:
Armagedon w kolarskim peletonie. Tylko spójrz!
Tour de Pologne bez największej gwiazdy. Polak wycofał się ze startu

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×