Paryż 2024: Starty Polaków w kolarstwie szosowym. Kto i kiedy powalczy?

Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski
Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski

Już w sobotę do rywalizacji w Paryżu przystąpią kolarze i kolarki. W zmaganiach mężczyzn zarówno w jeździe na czas, jak i wyścigu ze startu wspólnego będziemy mieli tylko jednego reprezentanta. Większe szanse na sukces ma kadra naszych pań.

Już drugiego dnia igrzysk rozegrana zostanie jazda indywidualna na czas kobiet i mężczyzn w kolarstwie szosowym. W rywalizacji pań obejrzymy dwie nasze reprezentantki: Agnieszkę Skalniak-Sójkę oraz Martę Lach. Zaś w zmaganiach panów o jak najlepszy rezultat powalczy Michał Kwiatkowski. Czasówki kobiet i mężczyzn odbędą się na tej samej trasie, która liczyć będzie 32,4 kilometra. O ile dla pań to całkiem przyzwoity dystans do przejechania, o tyle panowie są przyzwyczajeni do dłuższych czasowych prób na tego typu imprezach. Płaska z profilu trasa poprowadzi zawodniczki i zawodników sprzed Pałacu Inwalidów w kierunku Mostu Aleksandra III.

W kolejny weekend 3-4 sierpnia przeprowadzone zostaną wyścigi ze startu wspólnego. W sobotę odbędzie się wyścig mężczyzn na dystansie 273 kilometrów, a w niedzielę w tej konkurencji zmierzą się kobiety na 158-kilometrowej trasie. W zmaganiach panów ponownie zobaczymy tylko jednego Polaka - Michała Kwiatkowskiego. Za to wśród pań obok Agnieszki Skalniak-Sójki oraz Marty Lach obejrzymy jeszcze naszą najlepszą kolarkę Katarzynę Niewiadomą.

Start i metę obu wyścigów wyznaczono na Placu Trocadrro, stworzonego na wystawę EXPO w 1937 roku, zaraz na przeciwko Pól Marsowych i Wieży Eiffela. Zawodnicy i zawodniczki przed metą wykonają dwa okrążenia w Paryżu (18,4 km), z trzema podjazdami na wzgórze Montmartre (1 km; 6,5 proc.), po wyłożonej kostką wąskiej uliczce.

ZOBACZ WIDEO: "Pod siatką". Zawodnicy i zawodniczki już po ślubowaniu. Humory dopisywały

Obecność tylko jednego Polaka w zmaganiach mężczyzn jest podyktowana niskim miejscem Polski w światowym rankingu UCL za sezon 2023. W zestawieniu dla poszczególnych krajów liczone są punkty wywalczone przez ośmiu najlepszych kolarzy z danego państwa. Aby móc wystawić więcej niż jednego zawodnika, Polska musiałaby zostać sklasyfikowana w czołowej dwudziestce. Tak się jednak nie stało. Ponadto Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o zmniejszeniu uczestników wyścigu ze startu wspólnego ze 130 do 90.

Za to dzięki sukcesom Katarzyny Niewiadomej i bardzo dobrym wynikom Marty Lach w ubiegłym sezonie w Paryżu może powalczyć więcej naszych pań.

Ostatnim polskim medalistą olimpijskim w kolarstwie szosowym był 8 lat temu w Rio de Janeiro Rafał Majka.

Plan startów w kolarstwie szosowym:

27 lipca
14:30 - jazda indywidualna na czas kobiet
16:30 - jazda indywidualna na czas mężczyzn

3 sierpnia
11:00 - wyścig ze startu wspólnego mężczyzn

4 sierpnia
14:00 - wyścig ze startu wspólnego kobiet

Zobacz też:
Łzy Kwiatkowskiego po przegranym etapie "Jeden z tych dni, kiedy Tour miażdży twoje emocje"
Jak jeden człowiek odmienił kolarstwo? Nowy rozdział w historii tego sportu

Komentarze (0)