Jest do dziś najmłodszym zwycięzcą Giro (w 1940). W 1949 roku po wyścigu Dookoła Italii jako pierwszy człowiek był najlepszy także w Tour de France, co powtórzył w 1952 roku. Wygrał Paryż-Roubaix, bo był też specjalistą od klasyków: trzykrotnie triumfował w Mediolan-Sanremo, pięciokrotnie w Lombardii.
Mityczny etap z Cuneo do Pinerolo podczas Giro 1949 wygrał po samotnej ucieczce przez 192 km, a miał wtedy ledwie 20 lat. W aż 58 wyścigach triumfował z przewagą dystansu, z czego najsłynniejsze to klasyk do Sanremo 1946 (14 minut nad drugim na mecie rywalem) i mistrzostwa świata w 1953 roku (sześć minut przewagi).
Odniósł 154 zwycięstwa na szosie i 84 na torze (na 95 wyścigów!). Trzykrotnie był mistrzem świata. Jego rekord globu w jeździe godzinnej na torze został pobity dopiero po 16 latach. Jacques Goddet, legendarny organizator Wielkiej Pętli, mawiał, że "Merckx był najmocniejszy, ale to Coppi był największy".
Na pogrzeb ukochanego Campionissimo (wł. "mistrz nad mistrzami"; malarię przywiózł z Górnej Wolny w Afryce, gdzie startował) przyszło 50 tys. ludzi. W rodzinnej Castellanii znajduje się Mauzoleum Coppiego.