43-letni Davide Rebellin z CCC Sprandi Polkowice wygrał etap Tour of Turkey

Urodzony 9 sierpnia 1971 roku Davide Rebellin z polskiej grupy CCC Sprandi Polkowice wygrał trzeci etap wyścigu Presidential Tour of Turkey.

Piotr Ziemka
Wyścig dookoła Turcji ma kategorię HC, co oznacza drugi poziom w światowej hierarchii (po zawodach z cyklu World Tour). Na starcie stanęło kilku najlepszych sprinterów ostatnich lat: obecne gwiazdy Mark Cavendish oraz Andre Greipel czy też zawodnicy, którzy największe sukcesy odnosili w inauguracyjnej dekadzie XXI wieku - Tom Boonen i Alessandro Petacchi. Pierwsze dwa etapy były płaskie - oba wygrał Cavendish.
Trzeciego dnia rywalizacji rozegrano etap górski. Pierwszy do mety dojechał Rebellin, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Siedem sekund do Włocha stracił sklasyfikowany na drugiej pozycji Chorwat Kristjan Durasek z zespołu Lampre, a pięćdziesiąt - Argentyńczyk Eduardo Sepulveda (Bretagne-Seche Environnement), który finiszował trzeci.

Najwyżej z Polaków uplasował się Tomasz Marczyński, który zajął trzynaste miejsce. Do Rebellina stracił dwie minuty i 11 sekund. Marczyński jeszcze w 2014 roku był zawodnikiem CCC, a obecnie występuje w tureckiej drużynie Torku Sekerspor.

W drugiej dziesiątce uplasował się inny obcokrajowiec z CCC - Nikołaj Michajłow. Bułgar ukończył etap jako szesnasty. 26. był Stefan Schumacher, 43. Łukasz Owsian, 47. Jan Hirt, 73. Tomasz Kiendyś, 75. Mateusz Taciak, a 76. Adrian Honkisz. Sklasyfikowano 156 kolarzy.

W klasyfikacji górskiej prowadzi z dorobkiem 15 punktów Kolumbijczyk Juan Pablo Valencia. Rebellin wywalczył 10 punktów i jest drugi.