Trofeum GvA: Nys wygrywa GP własnego imienia

Belg Sven Nys po raz szósty w karierze triumfował w Wielkiej Premii Baal, szóstej imprezie z cyklu Gazet van Antwerpen-trofee veldrijden. Mariusz Gil ukończył wyścig na 20. miejscu.

W tym artykule dowiesz się o:

Na dziewięć wcześniejszych edycji zawodów w Baal Nys wygrywał pięciokrotnie. W sumie już osiem razy triumfował w imprezach swojego imienia. Nic dziwnego, że Wielka Premia niewielkiej flamandzkiej Baal, w pobliżu której wychowywał się Nys została nazwana jego imieniem. Belg po raz pierwszy zaprezentował się jako zawodnik grupy Landbouwkrediet-Colnago; wcześniej przez lata jeździł dla Rabobanku.

Nawierzchnia czwartkowej trasy była zmrożona a to promowało Czecha Zdenka Stybara, który wygrał w starym roku w ciągu dwóch dni zawody Superprestige w Diegem i Pucharu Świata w Loenhout. - Kocham śliską trasę, to jest prawdziwe ściganie - przyznał reprezentant naszych południowych sąsiadów. W Baal na takiej trasie najlepiej przed czeskim rywalem finiszował Nys. - Na ostatniej rundzie straciłem z nim kontakt, bo miałem problemy z łańcuchem. Drugie miejsce było najlepszym, jakie mogłem dzisiaj osiągnąć - powiedział Stybar.

- To jest najtrudniejsze i najpiękniejsze moje zwycięstwo tutaj - przyznał szczęśliwy zwycięzca. - Wyścig w Baal jest zawsze świetnym powitaniem Nowego Roku - dodał.

Finisz o trzecie miejsce wygrał inny Belg, Niels Albert. Polak Mariusz Gil ukończył wyścig na 20. pozycji wśród 36 sklasyfikowanych. Nieobecny był mistrz świata Holender Lars Boom, który we wtorek w Loenhout miał upadek i odniósł kontuzję.

W zawodach młodzieżowców kolejny sukces odniósł zdobywca PŚ, Niemiec Philipp Walsleben.

W Baal nie startowali młodzi Polacy.

Dwie ostatnie edycje zawodów o trofeum Gazet van Antwerpen w lutym: 7 w Lille i 22 w Oostmalle (obie w Belgii).