PŚ w przełajach: Nys potwiedza dominację

Belg Sven Nys wśród panów i Holenderka Daphny Van Den Brand wśród pań wygrali ostatnie w tym sezonie zawody przełajowego Pucharu Świata w Mediolanie. Już tydzień wcześniej w Roubaix zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewnili sobie Nys i Niemka Hanka Kupfernagel. Ostatniego dnia stycznia startują w holenderskim Hoogerheide mistrzostwa świata, kulminacyjny punkt sezonu przełajowego na świecie.

Krzysztof Straszak

Na mecie zjawiła się sama śmietanka światowego kolarstwa przełajowego. Czterech Belgów, Holender i Czech walczyli o zwycięstwo na finiszu. Najlepszy, po raz trzeci w sezonie okazał się 32-letni Nys. Mistrz świata Holender Lars Boom drugi. Drugi w klasyfikacji PŚ Belg Bart Wellens ukończył wyścig na szóstej pozycji.

Jedyny Polak startujący w Mediolanie, Mariusz Gil ukończył zawody na 30. miejscu na 43, którzy je ukończyli. W klasyfikacji generalnej Gil, trzeci zawodnik mistrzostw Polski uplasował się na 33. pozycji. Marek Cichosz, wicemistrz kraju dzięki jednemu punktowanemu miejscu w Roubaix (24.) ukończył rywalizację na 63. lokacie.

Wśród pań zwycięstwo w Mediolanie 30-letniej Daphny Van Den Brand, która od początku trasy kontrolowała sytuację z czoła. Holenderka powtórzyła swoje osiągnięcie z Mediolanu sprzed roku.

Druga 34-letnia Kupfernagel, czterokrotna mistrzyni świata w przełajach i była mistrzyni świata w jeździe na czas na szosie. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewniła sobie tydzień wcześniej w Roubaix a dla której to... najgorsza lokata w zawodach Puchar Świata w tym sezonie. Wygrała w Tabor i Pijnacker, w sześciu pozostałych edycjach była druga.

Jedyna sklasyfikowana Polka to Marzena Wasiuk, brązowa medalistka mistrzostw kraju z Górzycy, która zdobyła cztery punkty za 27. miejsce w Pijnacker.