Tour de Langkawi: Gavazzi po raz czwarty

Zdjęcie okładkowe artykułu: Kolarze na trasie
Kolarze na trasie

Jose Rodolfo Serpa jest liderem wyścigu Tour de Langkawi przed ostatnim, niedzielnym etapem, kryterium w Kuala Lumpur. Kolumbijczyk zapewnił sobie już zwycięstwo w klasyfikacji górskiej. Sobotni etap wygrał, czwarty raz w tym tygodniu, Włoch Mattia Gavazzi.

W tym artykule dowiesz się o:

Serpa i Gavazzi są kolegami klubowymi. W ogóle wenezuelsko-włoska grupa Diquigiovanni robi furorę w największym azjatyckim wyścigu. Zespół występuje z licencją Professional Continental (druga dywizja), ale jego kolarze pokonują rywali z cyklu ProTour.

Jedyną i ostatnią w wyścigu premię górską, czwartej kategorii, zdobył na 37. km sobotniej trasy Wenezuelczyk Jackson Rodriguez (oczywiście Diquigiovanni). Na zjeździe zaatakowało dziewięciu zawodników, którzy potem nie potrafili taktycznie rozegrać swojej ucieczki. Z dziewiątki (w tym plasujący się na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej Hiszpan Gomez Marchante) została czwórka, która i tak nie dotrwała do mety w Shah Alam.

Gavazzi nie cieszył się zaraz po przejechaniu linii mety. Zapanowała konsternacja, bo Australijczyk Chris Sutton i Francuz Aurelien Clerc też mogli mieć nadzieję na zwycięstwo. Po sprawdzeniu fotokomórki Gavazziego uhonorowano za wygrany etap już po raz czwarty w Langkawi. Na czwartym etapie przegrał o włos z Indonezyjczykiem Samaiem. W tym sezonie jest liderem pod względem liczby zwycięstw w wyścigach UCI: ma ich pięć, razem z etapem Tour de San Luis w styczniu.

Układ klasyfikacji generalnej Langkawi to de facto klasyfikacja piątego, górskiego etapu. Tam Serpa wywalczył koszulkę lidera wyścigu i drugą, klasyfikacji na Króla Gór. Tę sobie już zapewnił i jest to największe dotychczas zwycięstwo w jego karierze.

W niedzielę może dopisać się do listy honorowej wyścigu poza kategorią (2.HC). Warunkiem tego jest niezaprzepaszczenie prawie półminutowej przewagi nad Australijczykiem Jaiem Crawfordem. Peleton będzie podczas kryterium w Kuala Lumpur pokonywał rundy liczące 6,7 km. 29-letniemu Kolumbijczykowi nie powinna stać się krzywda.

Jedyny Polak startujący w Langkawi, Bartosz Huzarski (ISD) przyjechał w sobotę w drugiej grupie. W klasyfikacji generalnej pozostał na 34. pozycji.