Jan Hirt z zespołu CCC Sprandi Polkowice zwycięzcą wyścigu Tour of Austria 2016

Jan Hirt wygrał wyścig Tour of Austria 2016. Czech z grupy CCC Sprandi Polkowice triumfował podczas czwartego etapu i wtedy objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Piotr Ziemka
East News

W 2015 roku Jan Hirt również został liderem "generalki" Tour of Austria po czwartym etapie. Wtedy jednak ostatecznie zajął trzecią pozycję. Tym razem Czech pozostał na czele do końca zmagań. Na starcie stanęło jedenastu Polaków i dwie polskie drużyny: CCC Sprandi Polkowice i Wibatech Fuji. W klasyfikacji generalnej najwyżej spośród Polaków znalazł się Leszek Pluciński - 28. lokata. Tuż za nim sklasyfikowano Sylwestra Szmyda, który podczas wygranego przez Hirta królewskiego etapu prowadził peleton na finałowym podjeździe, przeprowadził selekcję w czołowej grupie i "skasował" akcje uciekinierów.

Wyścig dookoła Austrii ukończyło trzech kolarzy zespołu Wibatech Fuji. Marek Rutkiewicz oraz Dariusz Batek wycofali się wcześniej ze względu na udział w rozpoczynającym się 12 lipca Tour de Pologne (obu powołano do reprezentacji Polski). Rutkiewicz był trzeci na trzecim etapie Tour of Austria. Natomiast dwukrotnie trzecie miejsce zajął Sylwester Janiszewski - podczas prologu i szóstego odcinka.

W ósmym, ostatnim dniu rywalizacji zawodnicy pokonali 187 kilometrów i 800 metrów na trasie Bad Tatzmannsdorf - Wiedeń. Zwyciężył Frederik Backaert (Wanty Groupe Gobert). Hirt dojechał do mety 14 sekund po triumfatorze i był jedenasty. Najwyżej z Polaków uplasował się 13. Jacek Morajko (35 sekund straty do Belga).