Rafał Majka zwycięzcą drugiego etapu i liderem wyścigu Tour of California!

Rafał Majka wygrał drugi etap zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu Amgen Tour of California. Mistrz Polski objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Piotr Ziemka
Rafał Majka Materiały prasowe / Fot. bora-hansgrohe.com / Na zdjęciu: Rafał Majka
Drugi etap Tour of California 2017 liczył 143 kilometry. Start rywalizacji nastąpił w Modesto. Rafał Majka odjechał od peletonu 50 kilometrów przed metą, w połowie podjazdu pod górską premię (Mount Hamilton). Razem z Polakiem zaatakowali: Nowozelandczyk George Bennett (LottoNL Jumbo), Amerykanin Ian Boswell (Sky), a także Australijczyk Lachlan Morton (Dimension Data).

Przed tą czwórką znajdowali się wtedy uciekinierzy: Toms Skujins, Scott Thwaites i Daniel Jaramillo. Z tego grona najdłużej na czele utrzymywał się Skujins, który zwyciężył w San Jose podczas wyścigu Dookoła Kalifornii w 2015 roku. Łotysz został złapany przez grupę, w której był Majka, gdy do końca pozostawało 35 kilometrów.

27,5 kilometra przed metą Majka jako pierwszy dojechał do linii górskiej premii drugiej kategorii. Skujins upadł na zjeździe i w czołówce oprócz lidera zespołu Bora-Hansgrohe pozostawali jeszcze: Bennett, Boswell, a także Morton.

Etap kończył się podjazdem o długości 400 metrów (średnie nachylenie 10 procent). Wygrał Majka, który minął metę w San Jose minął minimalnie szybciej niż Bennett. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich zdobył żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Boswell oraz Morton stracili do dwóch czołowych zawodników siedem sekund. Na 27. pozycji został sklasyfikowany Paweł Poljański. 118. miejsce zajął Maciej Bodnar.

Wyścig Tour of California 2017 składa się z siedmiu etapów. Ostatni zostanie rozegrany w sobotę 20 maja.