Dookoła Kraju Basków: sukces uciekającego Trofimowa

Drugi etap wyścigu Dookoła Kraju Basków wygrał we wtorek Rosjanin Jurij Trifimow (Bouygues Telecom), który wyprzedził towarzysza ucieczki, Estończyka Reina Taaramae (Cofidis). Sprint z peletonu o podium wygrał Brytyjczyk Ben Swift (Katiusza).

Krzysztof Straszak

25-letni Trofimow pochodzi z Udmurcji, a kolarską karierę zaczynał od MTB. Jako zawodnik moskiewskiego Dynama był wicemistrzem świata juniorów i mistrzem Rosji w tej specjalności. W barwach Moscow Stars zdobył pierwszy medal szosowych mistrzostw kraju, a w 2008 roku podpisał wszedł podpisał kontrakt z Bouygues Telecom. Etap w Kraju Basków, wyścigu kategorii ProTour, jest największym sukcesem w jego karierze.

- Chciałem wygrać ten etap, bo dobrze pasował do mojej charakterystyki. Teraz mam nadzieję na kolejne zwycięstwo, ale nie walczę w klasyfikacji generalnej. Nie jestem wielkim kolarzem - przyznał we wtorek.

Dwóch z czterech

Pierwszą premię górską na trasie drugiego dnia zgarnął Aitor Hernández (Euskaltel-Euskadi), który po pierwszym dniu przewodził klasyfikacji z olbrzymią przewagą, zredukowaną jednak po wtorkowym etapie do 9 pkt. Wszystko przez Taaramae, który był pierwszy na pozostałych pięciu premiowanych szczytach, w tym Lizarraga, pierwszej kategorii.

Rozproszony walką o górskie punkty peleton połączył się na zjeździe z Lizarrusti, ale nie na długo, bo późniejsze zamieszanie wykorzystała czwórka zawodników: Taaramae, który wcześniej podjął już nieudaną próbę odjazdu, a także Trofimow, Bauke Mollema (Rabobank) i Manuel Vázquez (Contentpolis-AMPO). Ich przewaga nad główną grupą zbliżyła się do ośmiu minut.

40 km przed metą mocniej zaczęły pracować w peletonie ekipy Caisse d'Epargne i Quick Step, a tempa na czele wyścigu nie wytrzymali Vázquez i Mollema. W przodzie został się duet rosyjsko-estoński. Gdy na 14 km przed "kreską" Trofimow zaatakował Taaramae, a pościg cały czas tracił ponad trzy minuty, coraz realniejszych kształtów nabierał sukces ucieczki.

Taaramae stracił na mecie 5 s do cieszącego się ze swojego pierwszego w sezonie zwycięstwa Trofimowa. Rozpędzony peleton dojechał z ponad minutową stratą, a walczył już tylko o trzecią lokatę, którą zajął Swift, przed Michaelem Albasinim (Columbia) i liderem, Luisem Leónem Sánchezem (Caisse d'Epargne).

Obrońca tytułu, Alberto Contador (Astana), przyjechał w czwartej dziesiątce, ale w klasyfikacji generalnej jest w grupie 21 czołowych zawodników, którzy mają taki sam czas.

Etap trzeci jest najdłuższy w tegorocznym wyścigu; zawiera pięć górskich premii z podjazdem na metę pod sanktuarium w Arrate. Swoje ambicje do zwycięstwa tam ujawnia Damiano Cunego (Lampe), który wygrał na podobnej trasie w edycji 2008.