BinckBank Tour 2017: Maciej Bodnar drugi w jeździe indywidualnej na czas!

Maciej Bodnar zajął drugie miejsce na drugim etapie (jeździe indywidualnej na czas) zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu BinckBank Tour.

Piotr Ziemka
Maciej Bodnar PAP/EPA / ROBERT GHEMENT / Na zdjęciu: Maciej Bodnar
Jazda indywidualna na czas ze startem i metą w Voorburgu liczyła dziewięć kilometrów. Kolarze wystartowali na podstawie miejsc uzyskanych podczas pierwszego etapu. Kilku zawodników znając prognozę pogody na wtorek (przed 14:30 miało być jeszcze sucho, na późniejsze godziny przewidywano opady deszczu) celowo zajęło w poniedziałek miejsca pod koniec stawki, aby w jeździe indywidualnej na czas wystartować na początku rywalizacji. Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) na odcinku rozpoczynającym zmagania był 175. w gronie 176 zawodników. Na trasę "czasówki" ruszył więc już jako drugi - o godzinie 13:29. Minutę po Polaku wystartował inny znany specjalista od tego typu odcinków Alex Dowsett. Jako siódmy zaprezentował się Tom Dumoulin, a jako dziesiąty - Stefan Kueng.

Bodnar uzyskał czas 11:02. Dumoulin stracił do wicemistrza Europy z 2017 roku tylko sekundę. Polaka zmienił na prowadzeniu Kueng. Szwajcarowi z zespołu BMC zmierzono 10 minut i 58 sekund.

Po godzinie 14:30 zaczął padać deszcz i w tak trudnych warunkach nie nastąpiły już zmiany w czołówce. Kilku kolarzy, w tym Niemcy z zespołu Katiusza - Tony Martin i Nils Politt - upadło na mokrej, śliskiej jezdni. Zwycięzca pierwszego etapu i lider klasyfikacji generalnej Peter Sagan wystartował jako ostatni - o godzinie 16:33. Słowak pokonał 9 kilometrów w 11 minut i 23 sekundy. Został sklasyfikowany na osiemnastej pozycji.

Dla Bodnara to kolejny świetny występ w jeździe indywidualnej na czas w sezonie 2017. 22 lipca wygrał dwudziesty etap Tour de France. Z kolei 3 sierpnia zdobył srebrny medal mistrzostw Europy.

BinckBank Tour to kontynuacja wyścigu rozgrywanego w latach 2005-2016 pod nazwą Eneco Tour. W środę zostanie rozegrany trzeci etap - z Blankenberge do Ardooie (186 kilometrów). W Eneco Tour 2016 również na tej trasie rywalizowano w trzecim dniu rywalizacji. Czołowe pozycje wywalczyli wówczas sprinterzy. Triumfował Sagan, a jako drugi minął metę Danny van Poppel.