Juniorski Puchar Narodów: Van Keirsbulck idzie w ślady dziadka

W juniorskim wyścigu Paryż-Roubaix w niedzielę nie wystartowała reprezentacja Polski. Francja wystawiła dwie ekipy, ale ze zwycięstwa, podobnie jak w rywalizacji elity, cieszyli się Belgowie, którzy dzięki punktom za pierwsze i czwarte miejsce objęli prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Po samotnym ataku na welodromie w Roubaix triumfował Guillaume Van Keirsbulck, o 20 s wyprzedzając goniącą go grupę, na czele której finiszowali Francuz Arnaud Demare i Holender Barry Markus.

Juniorska wersja "królowej klasyków" została zorganizowana po raz siódmy i po raz pierwszy wygrał ją Belg. To sąsiedzi Francuzów z leżącej nieopodal Flandrii są przecież zdecydowanie najbardziej utytułowanymi zwycięzcami słynnego wyścigu po bruku.

18-letni Van Keirsbulck jest specjalistą od jazdy w przełajach, więc 29,1 km jazdy po kocich łbach mogło go boleć mniej od innych. Jest wnukiem Benoniego Beheyta, mistrza świata z 1963 roku, drugiego zawodnika Paryż-Roubaix w sezonie kolejnym. Ojciec Kurt na jedenastej pozycji ukończył Piekło Północy w 1990 roku.

Belgowie byli bardzo aktywni od samego początku niedzielnej, 123-kilometrowej trasy, która częściowo pokrywała się z tą, z jaką mierzyli się potem zawodowcy. Van Keirsbulck wdał się najpierw w akcję z Rosjaninem Gienadyjem Tatarinowem, któremu jednak pękła opona. Do czoła wyścigu dołączyła potem kolejna trójka zawodników: Anglik McLay, Francuz Demare i Rosjanin Sawickij. Ten ostatni zaatakował na Carrefour de l'Arbre, gdzie po południu rozstrzygnęły się losy Toma Boonena, ale na 5 km przed metą, jak wcześniej jego rodak Tatarinow, złapał gumę.

Kolejna, etapowa seria juniorskiego Pucharu Narodów, odbędzie się w Czechach, w dniach 6-10 maja.