Vuelta a Espana: kolejny świetny czwartek - Tomasz Marczyński wygrał 12. etap!

Tomasz Marczyński jako pierwszy minął linię mety dwunastego etapu 72. edycji wyścigu Vuelta a Espana! Czwarte miejsce zajął Paweł Poljański.

Piotr Ziemka
Tomasz Marczyński wygrał szósty etap Vuelta a Espana 2017 PAP/EPA / Javier Lizon / Tomasz Marczyński wygrał szósty etap Vuelta a Espana 2017.
Dwunasty odcinek wyścigu Vuelta a Espana 2017 miał 160 kilometrów i 100 metrów długości. W ucieczce dnia - tak jak to było w poprzedni czwartek - znaleźli się zwycięzca szóstego etapu Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) oraz Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe), który w pierwszym tygodniu rywalizacji dwukrotnie mijał metę jako drugi.

Maksymalnie osiem minut przewagi nad peletonem oprócz dwóch Polaków wypracowali również: David Arroyo (Caja Rural), Brendan Canty (Cannondale), Stef Clement (LottoNL Jumbo), Julien Duval (AG2R), Omar Fraile (Dimension Data), Peter Koning (Aqua Blue Sport), Michael Morkov (Katiusza), Anthony Perez (Cofidis), Jan Polanc (UAE Emirates), Jose Rojas Gil (Movistar), Andreas Schillinger (Bora-Hansgrohe), a także Edward Theuns (Trek).

W gronie czternastu kolarzy, którzy jechali w ucieczce znajdowało się więc dwóch zawodników drużyny Bora-Hansgrohe: Poljański i Schillinger. Na trasie były dwie górskie premie: Puerto del Leon (17,4 km długości, 4,9 procent średniego nachylenia) oraz Puerto del Torcal (7,6 km, 7 procent). Na szczycie podjazdu pierwszej kategorii najszybciej pojawił się Rojas, który dzięki zdobyciu dziesięciu punktów awansował na drugie miejsce w klasyfikacji górskiej (przed nim jest tylko Davide Villella).

Podział w czołówce nastąpił na początku wspinaczki pod Puerto del Torcal. 21 kilometrów przed metą zaatakował Marczyński. Rywale nie zdołali doścignąć 33-letniego Polaka, który wygrał górską premię drugiej kategorii. Ze szczytu podjazdu do finiszu pozostawało 16,5 kilometra zjazdów. Trzykrotny mistrz Polski w wyścigu elity ze startu wspólnego utrzymał przodownictwo do końca i ponownie triumfował.

Minutę za Marczyńskim na zjazdach jechali: Poljański, Rojas, Fraile, Clement i Canty. Ten ostatni upadł na zjeździe i wypadł z trasy, gdy do końca pozostawało 15 km. Z kolei Poljański miał defekt. Ostatecznie uzyskał jednak ten sam czas, co Fraile, Rojas oraz Clement. Po dwóch drugich pozycjach, tym razem Polak z zespołu Bora-Hansgrohe był czwarty. Canty został sklasyfikowany na szóstym miejscu.

Problemy w końcówce miał Christopher Froome. Lider klasyfikacji generalnej musiał wymienić rower, a później jeszcze upadł. Z grona zawodników będących w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej najlepiej spisał się Alberto Contador (trzynaste miejsce, +7:25 straty do triumfatora). 7 minut i 47 sekund po zwycięzcy ukończyli etap między innymi: David de la Cruz, Vincenzo Nibali, Esteban Chaves, Ilnur Zakarin, Wilco Kelderman, Fabio Aru czy też Tejay van Garderen. Froome - obok którego jechał jego pomocnik z ekipy Sky Wout Poels - minął metę ze stratą 8:07 do Marczyńskiego i zachował czerwoną koszulkę lidera. 46. lokatę zajął Rafał Majka.

Za uczestnikami 72. edycji wyścigu Vuelta a Espana już dwanaście odcinków. Wciąż bez zwycięstwa etapowego są reprezentanci gospodarzy. W czwartek Hiszpanie uplasowali się na drugiej i trzeciej pozycji, ale najlepszy znowu okazał się Polak.