Abu Dhabi Tour 2018: Rafał Majka 4. na piątym etapie. Alejandro Valverde wygrał

Alejandro Valverde wygrał piąty, ostatni etap zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu Abu Dhabi Tour 2018. Jako czwarty minął metę Rafał Majka.

Piotr Ziemka
Rafał Majka Materiały prasowe / Stiehl Photography/Bora Hansgrohe / Na zdjęciu: Rafał Majka
Piątego dnia rywalizacji zawodnicy przejechali 199 kilometrów. Start nastąpił w Qasr Al Muwaiji. Na koniec kolarze mieli do pokonania podjazd o długości 10,8 kilometra i średnim nachyleniu wynoszącym 6,6 procent (maksymalnie 11 proc.).

Gdy do zakończenia pozostawało 4,5 km na czele razem jechało siedmiu zawodników: Alejandro Valverde, Miguel Angel Lopez, Julian Alaphilippe, Rafał Majka, Davide Formolo, Wilco Kelderman oraz Niklas Eg.

Z tej grupy najszybciej zaatakował Lopez. 2,6 km przed końcem do Kolumbijczyka z zespołu Astana zdołał dołączyć Valverde. Obaj ci zawodnicy uzyskali ten sam czas, jako pierwszy metę w Jebel Hafeet minął Hiszpan z Movistaru.

Piętnaście sekund do dwóch najlepszych kolarzy stracili Alaphilippe, Majka oraz Kelderman. Szóstą lokatę zajął inny zawodnik grupy Bora-Hansgrohe - Davide Formolo, który pomagał Majce na finałowym podjeździe.

Valverde triumfował w klasyfikacji generalnej z przewagą siedemnastu sekund nad Keldermanem. Majka uplasował się w niej na piątej pozycji. Polak uczestniczył w wyścigu Abu Dhabi Tour również w 2017 roku. Wtedy na etapie w Jebel Hafeet był siódmy, w klasyfikacji generalnej zaś - szósty.

Ósmą lokatę w "generalce" zajął Rui Alberto Faria da Costa. Tuż za triumfatorem Abu Dhabi Tour z 2017 roku został sklasyfikowany zwycięzca sobotniej jazdy indywidualnej na czas Rohan Dennis.

40. Paweł Poljański Polska Bora-Hansgrohe +6:12

Czy Alejandro Valverde wygra jeszcze co najmniej jeden wyścig cyklu UCI World Tour w 2018 roku?