Grudziądz: końcowe zwycięstwo Bażkowa

Zwycięstwem Stanisława Bażkowa (RSOP Belarus) zakończył się 21. wyścig juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. Drugi był inny Białorusin i kolega z zespołu zwycięzcy, Jewhenij Patenka, który po ostatnim etapie wyprzedził w klasyfikacji generalnej Damiana Szramkę (LUKS Olsztyn), najlepszego z Polaków.

Krzysztof Straszak

Ostatni etap wygrał dzięki indywidualnemu atakowi Belg Jonathan Breyne, a sprint o drugie miejsce jego rodak, Jelle Mannaerts. Ci dwaj zawodnicy stali na podium również w Świeciu, w sobotę, kiedy najlepszy na finiszu okazał się Michał Dolata (Tarnovia Tarnowo Podgórne). W Grudziądzu trzeci był Andrzej Bartkiewicz (WLUKK Brzeg Nysa).

Z trzech lotnych premii w niedzielę dwie wygrali młodzi Polacy: Paweł Wdowiak (kadra narodowa) i Grzegorz Haba (SMS Żyrardów).

W 1997 roku wyścig o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza wygrał Aleksandr Kuczyński, dziś zawodnik Liquigas, ekipy ProTour. Bażkow kontynuuje tradycje białoruskie w jednej z najważniejszych juniorskich imprez szosowych w Polsce. To pierwszy w sezonie polski wyścig pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Drugą poważną imprezą juniorską w Polsce jest wyścig Szlakiem Powiatów Województwa Łódzkiego (6-9 sierpnia).

21. edycja Wyścigu o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza, Polska, kategoria 2.1J
ostatni, 4. etap: Grudziądz - Grudziądz, 109.5 km