Baskonia: Julian Alaphilippe pierwszym liderem. Michał Kwiatkowski z premią górską

Francuz z grupy Quick-Step Floors, Julian Alaphilippe, wygrał pierwszy etap Wyścigu Dookoła Kraju Basków. Na finiszu pokonał Primoza Roglica (LottoNL-Jumbo). Grupa pościgowa straciła do zwycięzców 23 sekundy.

Piotr Bobakowski
Julian Alaphilippe Instagram / alafpolak / Na zdjęciu: Julian Alaphilippe
W poniedziałek (2 kwietnia) rozpoczęła się 58. edycja wyścigu Dookoła Kraju Basków, który w tym roku zmienił nazwę na Itzulia Basque Country. Sześciodniową rywalizację otworzył wymagający etap wokół miejscowości Zarautz. Kolarze mieli do pokonania trasę długości 162,1 km, z pięcioma górskimi premiami.

Losy etapu rozstrzygnęły się 7 km przed metą na ostatnim podjeździe na wzgórze Elkaino Gaina (2,4 km, 9 proc.). Od peletonu odjechali wówczas Słoweniec Primoz Roglic (Team LottoNL - Jumbo), Francuz Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) i Nairo Quintana z Kolumbii (Movistar Team). Ostatni z uciekinierów nie wytrzymał jednak mocnego tempa i przed premią górską odpadł z czołówki. Przed zjazdem do mety duet liderów miał ok. 20 sekund przewagi nad grupą.

Na finiszu lepszy okazał się Francuz i to kolarz grupy Quick-Step Floors został pierwszym liderem wyścigu. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Roglic (strata 00:04), a trzecie Pello Bilbao (Astana, +00:29).

Michał Kwiatkowski (Team Sky) na poniedziałkowym etapie zajął dopiero 67. pozycję, tracąc do zwycięzcy 3:54. Polak wygrał jednak premię górską na 140 km. We wtorek uczestników wyścigu Dookoła Kraju Basków czeka etap Zarautz - Bermeo (152,7 km).