Tour de Pologne na Stadionie Śląskim. Piasecki: "Zrobił na mnie wrażenie"

Newspix / Krzysztof Dzierżawa/Press Focus / Na zdjęciu: Stadion Śląski w Chorzowie
Newspix / Krzysztof Dzierżawa/Press Focus / Na zdjęciu: Stadion Śląski w Chorzowie

Słynny "Kocioł Czarownic" po latach remontu wraca do wielkiego sportu. W marcu zagrała na Śląskim piłkarska reprezentacja. Latem - jak się dowiedzieliśmy - ma na chorzowskiej arenie pojawić się peleton Tour de Pologne.

Stadion Śląski w Chorzowie po trwającej osiem lat modernizacji został oddany do użytku jesienią ubiegłego roku. 27 marca br. zagrała na nim piłkarska reprezentacja Polski, pokonując Koreę Południową 3:2. Wkrótce zagoszczą na nim także lekkoatleci (8 czerwca - Memoriał Janusza Kusocińskiego; 22 sierpnia - Memoriał Kamili Skolimowskiej) oraz żużlowcy (we wrześniu odbędą się dwie imprezy - finałowa runda cyklu Indywidualnych Mistrzostw Europy oraz mecz z udziałem reprezentacji Polski).

Wiele wskazuje na to, że do grona dyscyplin powracających w legendarne miejsce dołączy także kolarstwo. Mowa o wyścigu Tour de Pologne.

Największa kolarska impreza w Polsce - zaliczana do cyklu UCI World Tour - odbędzie się w dniach 4-10 sierpnia. Kolarze rozpoczną rywalizację w Krakowie, zakończą w Bukowinie Tatrzańskiej, a najwięcej etapów (aż cztery) odbędzie się w województwie śląskim. Według naszych informacji jeden z nich ma rozpocząć się właśnie na Stadionie Śląskim.

"Etap stadionowy"

Chodzi o trzeci etap, zaplanowany na poniedziałek, 6 sierpnia. Wiodący z Chorzowa do Zabrza. "Etap stadionowy", bo meta ma zostać usytuowana przy Arenie Zabrze, na której na co dzień grają piłkarze Górnika. Kolarze uczestniczący w TdP finiszowali tam już przed rokiem (najszybszy był Caleb Ewan).

To na razie informacja nieoficjalna, bo trasa jubileuszowej 75. edycji wyścigu zostanie zaprezentowana za nieco ponad miesiąc. Organizatorzy nie chcą do tego momentu oficjalnie komentować tej kwestii. - Trasę poznamy oficjalnie na początku maja, zaś 18 maja odbędzie się pełna prezentacja, na którą pana zapraszam - powiedział mi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: ambasadorka mundialu znów rozpala męskie zmysły

Zapytany o etap rozpoczynający się na Stadionie Śląskim, Czesław Lang odpowiedział: - To jest wszystko nieoficjalne. Jesteśmy w trakcie negocjacji. Jeżeli dojdzie to do skutku, to ogłosimy to razem z drugą stroną - dodał Lang, mając na myśli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, z którym toczą się rozmowy w sprawie etapu w Chorzowie.

Słowa Langa potwierdził Maciej Gramatyka, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. - Jesteśmy w trakcie rozmów, spotykaliśmy się kilka razy z organizatorami Tour de Pologne. Rozmawialiśmy o tym, żeby jeden z etapów rozpoczynał się na Stadionie Śląskim. Jest wola obu stron, żeby do tego doprowadzić, ale umowa nie została jeszcze podpisana. Na stadionie był Lech Piasecki, oglądał go - poinformował Maciej Gramatyka.

Już wcześniej myśleli o Śląskim

Lech Piasecki, mistrz świata w kolarstwie, obecnie współorganizujący Tour de Pologne, gościł niedawno w Chorzowie. Wizytował zmodernizowany Stadion Śląski, objechał także trasę, którą 6 sierpnia mają pokonać kolarze.

- Stadion Śląski zrobił na mnie wrażenie - powiedział Piasecki w rozmowie z WP SportoweFakty. Dyrektor sportowy TdP dodał, że już kilka lat temu ("pięć, sześć albo siedem") organizatorzy imprezy rozważali umieszczenie legendarnego obiektu na mapie wyścigu. Okazało się to jednak niemożliwe.

- Oglądałem wówczas Stadion Śląski z Czesławem Langiem, bo były zakusy na metę na tym obiekcie. Wtedy jednak był w budowie, a z tego, co pamiętamy, budowali go dość długo - dodał.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kolarze rozpoczną trzeci etap TdP z płyty Stadionu Śląskiego. - Można wystartować z bieżni, nie będzie z tym żadnego problemu. Nie trzeba będzie jej przykrywać, sprawdzaliśmy to technicznie - wyjaśnił Maciej Gramatyka.

Pamiętny sukces Gazdy

W latach 50. i 60. ubiegłego wieku na Stadionie Śląskim sześciokrotnie finiszowali kolarze uczestniczący w Wyścigu Pokoju, wówczas największej imprezie kolarskiej nie tylko w naszym kraju, ale w tej części Europy. Polak na Śląskim wygrał tylko raz. 7 maja 1960 r. Stanisław Gazda stoczył porywającą walkę z kolarzami z NRD i jako pierwszy minął linię mety, ku uciesze wielotysięcznej publiczności. Ostatni raz Wyścig Pokoju odbywał się w "Kotle czarownic" w 1968 r.

Czy teraz brana była pod uwagę opcja, by w Chorzowie kończył się etap TdP?

- Meta na Stadionie Śląskim byłaby dla nas wymarzona, biorąc pod uwagę historię tego obiektu i to, że finiszowali na nim kolarze podczas Wyścigu Pokoju. To jednak nie zależy od nas. Nie dostaliśmy takiej oferty. Dostaliśmy za to propozycję, żeby w Chorzowie zorganizować start - dodał Maciej Gramatyka, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Lech Piasecki po marcowym spotkaniu z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji i Urzędu Miasta w Chorzowie ustalił wstępnie trasę trzeciego etapu Tour de Pologne. Po opuszczeniu Stadionu Śląskiego peleton przejedzie przez Chorzów, a następnie uda się w kierunku Rudy Śląskiej. Później kolarze zawitają także m.in. do Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i Knurowa (w tych miastach mają być lotne premie).

Źródło artykułu: