Niezbędnik rowerzysty - podstawy doboru stroju kolarskiego

WP SportoweFakty / Na zdjęciu: kolarze
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: kolarze

Wielu, szczególnie początkujących rowerzystów, zastanawia się jak dobrać strój na rower. W końcu nie chodzi tylko o estetykę, ale przede wszystkim o wygodę, zdrowie i ergonomię.

W tym artykule dowiesz się o:

Przy wyborze stroju najlepiej zdecydować się na ubrania przylegające do ciała. Im mniej elementów powiewających na wietrze, tym lepiej. Ubranie rowerzysty powinno też okrywać wrażliwe miejsca, szczególnie te, które w trakcie długiej przejażdżki mogą zostać boleśnie poobcierane. Oczywiście ubranie powinno być też dostosowane do pogody. Dla własnego bezpieczeństwa warto wybierać ubrania i akcesoria, które mają elementy odblaskowe i jaskrawe, rzucające się w oczy kolory.
Strój na rower - jaki materiał wybrać?
[b]

[/b]
Dobra wiadomość dla rowerzystów jest taka, że technologia odzieży jest na tyle zaawansowana, że bez trudu można znaleźć idealnie dopasowane dla siebie rozwiązania i tym samym stworzyć indywidualny, kompleksowy i profesjonalny strój kolarski. Warto szukać ubrań ze specjalistycznych materiałów, które charakteryzują się lekkością, dużą elastycznością i oddychalnością. W sklepach sportowych oraz na Allani.pl mamy duży wybór koszulek, a także innych elementów odzieży z włókien szybkoschnących, odprowadzających wilgoć, z komponentami antybakteryjnymi czy włókien, które chronią przed przewianiem. Warto szukać oznaczeń windstopper, dri-fit, climacool itp. Takie ubrania na rower zapewnią pełen komfort podczas jazdy w każdych warunkach. W chłodniejsze dni warto sięgnąć po bieliznę termoaktywną i ubrać się warstwowo. Ubierając się na każdy trening, nie tylko na przejażdżkę rowerową, należy bezwzględnie unikać bawełny. Bielizna i ubrania z bawełny pochłaniają wilgoć i tym samym momentalnie stają się mokre i ciężkie, a wilgotny strój na rower w połączeniu z wiatrem lub niską temperaturą to gwarancja dyskomfortu, a nawet przeziębienia. Ubiór na rower powinien być więc wykonany z wysokiej jakości materiałów, np. z włókien poliamidowych i poliestrowych.

· koszulki kolarskie
Komponując strój rowerowy należy zacząć od koszulki. Materiały, z których wykonane są koszulki dla rowerzystów szybko schną i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na te koszulki, które mają wydłużony tył. Dzięki temu plecy będą okryte w każdej pozycji i nie narazimy ich na wychłodzenie. Koszulka rowerzysty powinna mieć też kieszonki, najlepiej zapinane na zamek, do których można schować chociażby klucze. W zależności od pogody można założyć koszulkę z krótkim lub długim rękawem. Wybór pomiędzy takimi produktami jak koszulka poliestrowa a koszulka kolarska (bardzo przylegająca) w zależności od tego, czy uprawiamy profesjonalne kolarstwo, czy jeździmy na dłuższe „wycieczki rowerowe”, powinien wynikać z naszych indywidualnych potrzeb.

· spodenki na rower
Ubiór rowerzysty to również wysokiej jakości spodenki. Powinny być one obcisłe, dobrze dopasowane do sylwetki i rozciągające się, aby nie krępować ruchów. W cieplejsze dni najlepiej postawić na spodenki do kolana, a w chłodniejsze dni założyć spodenki za kolano lub z długimi nogawkami. Warto pamiętać, że ubranie na rower, a szczególnie spodenki, nie powinny mieć szwów, które mogą uwierać i obcierać skórę. Niezwykle wygodne są spodenki kolarskie, które mają specjalną wkładkę, może to być np. profesjonalna żelowa wkładka kolarska. Dobrym wyborem dla rowerzystów są też spodenki rowerowe na szelkach.

Akcesoria dla rowerzysty - kask, rękawiczki, okulary

Bardzo ważnymi elementami dla rowerzysty są również akcesoria. Bez wątpienia najważniejszy jest kask, który zapewni bezpieczeństwo podczas każdej przejażdżki. Warto go kupić w profesjonalnym sklepie rowerowym, w którym doradca pomoże dokładnie dopasować kask tak, aby pasował do obwodu głowy i nie zsuwał się nawet przy gwałtownych ruchach. Właściwie dopasowany kask zabezpiecza głowę, jest lekki i ma otwory, które chronią ją przed przegrzaniem. Kask ze sklepu dla kolarzy zawsze ma niezbędne atesty.
Do ważnych akcesoriów dla rowerzystów należą też rękawiczki, które zapobiegają przede wszystkim ześlizgiwaniu się rąk z kierownicy, ale także pozwalają uniknąć zbędnych ucisków na nerwy dłoni. Najlepsze są takie rękawiczki, które mają wkładki żelowe absorbujące drgania. Zapewnią one wyższy komfort jazdy, szczególnie w czasie długich rowerowych wypraw.
Kolejny ważny element to okulary. Okulary dla rowerzysty powinny być lekkie, odporne na uderzenia i posiadać duży filtr przeciwsłoneczny. Warto zwrócić uwagę na takie okulary, które mają wymienne szkła i można je dopasować do każdych warunków. Okulary należy nosić nie tylko ze względu na ochronę przed promieniowaniem słonecznym, ale także dlatego, że zabezpieczają oczy przed wiatrem, pyłem i owadami. Kupując okulary trzeba zwrócić uwagę, by noski i zauszniki były miękkie oraz wykonane z hipoalergicznego materiału.
Jeśli często ruszamy na dłuższe wycieczki rowerowe przydatna będzie też torba na rower. Do wyboru są torby montowane na kierownicę lub na ramę rowerową, torby podsiodłowe i torby na bagażnik rowerowy. Doskonale sprawdzają się one podczas długich wypraw, ponieważ mieszczą wszystkie podręczne drobiazgi jak klucze, portfel, telefon czy aparat fotograficzny. Torby na rower różnią się od siebie pojemnością, dlatego każdy może znaleźć taką, która spełni jego oczekiwania.

Buty na rower
[b]

[/b]
Buty dla rowerzysty powinny być lekkie, oddychające, dopasowane, ale nie za ciasne, aby nie utrudniać krążenia krwi w stopach, co powoduje drętwienie. Rowerzyści najczęściej wybierają buty na rzepy, albo zapinane na klamry, choć nie ma przeszkód, by wybrać buty wiązane sznurówkami. (tysiące modeli w jednym miejscu znajdziecie na Allani.pl, dla niej i dla niego). Niektóre buty są dostosowane do pedałów zatrzaskowych. Warto zwrócić uwagę na podeszwę z antypoślizgowej gumy, wzmocnienia podeszwy, pięt i palców. Twarde buty sprawdzą się przy kolarstwie wyczynowym, a bardziej elastyczne - do uprawniania turystyki rowerowej. W sklepach rowerowych można znaleźć buty dopasowane do różnych typów kolarstwa, a także liczne akcesoria, jak choćby ochraniacze na buty.

Artykuł napisany we współpracy z Allani.pl

Komentarze (1)
avatar
Maciej Żółtowski
14.08.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"Komponując strój rowerowy należy zacząć od koszulki. "
Nie.
Zacząć należy od kasku.