Vuelta a Espana 2018: Michał Kwiatkowski upadł. Tony Gallopin wygrał 7. etap

Tony Gallopin wygrał siódmy etap wyścigu Vuelta a Espana 2018. 30 sekund do zwycięzcy stracił Michał Kwiatkowski, który miał upadek. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Rudy Molard.

Piotr Ziemka
Tony Gallopin Newspix / ZUMAPRESS.com / Na zdjęciu: Tony Gallopin
Siódmego dnia rywalizacji uczestnicy 73. edycji wyścigu Vuelta a Espana przejechali 185,7 kilometra z Puerto-Lumbreras do Pozo Alcon. W ucieczce jechało siedmiu zawodników: Alex Aranburu (Caja Rural-Seguros RGA), Nicola Conci (Trek-Segafredo), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Edward Ravasi (UAE Team Emirates), Oscar Rodriguez (Euskadi-Murias), Floris de Tier (LottoNL Jumbo) oraz Michael Woods (EF Education First).

Na trasie były dwie górskie premie trzeciej kategorii. Pierwszą z nich wygrał de Tier. Siedemnaście kilometrów przed metą peleton podzielił się z powodu kraksy.

Najdłużej na czele z grona uciekinierów utrzymywał się Woods. Peleton minął Kanadyjczyka, kiedy do końca pozostawało 12 kilometrów. Na wysokiej pozycji znajdował się wówczas Michał Kwiatkowski.

Osiem kilometrów przed metą, podczas zjazdu z drugiej górskiej premii dnia (wygrał ją Jack Haig), na zakręcie upadło trzech zawodników zespołu Sky: Kwiatkowski, Sergio Henao i Tao Geoghegan Hart. Po kraksie Polak, przed którym początkowo jechał jego pomocnik Henao, musiał gonić pierwszą grupę.

Zwycięzcą etapu został Tony Gallopin. Pięć sekund straty do Francuza miało 28 kolarzy, w tym Rafał Majka. Drugą lokatę zajął Peter Sagan. Trzeci był Alejandro Valverde. Czerwoną koszulkę lidera wyścigu zachował Rudy Molard (24. miejsce).

Kwiatkowski stracił do zwycięzcy 30 sekund i został sklasyfikowany na 36. miejscu. W klasyfikacji generalnej spadł z drugiej pozycji na szóstą.

Prowadzenie w klasyfikacji punktowej objął Valverde. Hiszpan ma na koncie 51 punktów. Drugi w tym rankingu z dorobkiem 48 "oczek" jest Kwiatkowski.

21. Rafał Majka Polska Bora-Hansgrohe +4:28

W sobotę odbędzie się etap o długości 195,1 kilometra na trasie Linares - Almaden.

Czy Rudy Molard będzie liderem klasyfikacji generalnej 73. edycji wyścigu Vuelta a Espana po ósmym etapie?