MŚ w kolarstwie: Marc Hirschi zwycięzcą wyścigu ze startu wspólnego orlików

Marc Hirschi zdobył w Innsbrucku złoty medal MŚ 2018 w wyścigu orlików (młodzieżowców) ze startu wspólnego. W rywalizacji wzięło udział pięciu Polaków. Do mety dojechał jeden z nich.

Piotr Ziemka
Marc Hirschi Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: Marc Hirschi
Orlicy przejechali 179 kilometrów i 900 metrów. Na początku zmagań od peletonu oderwał się Szymon Tracz. Polaka doścignięto, kiedy do końca pozostawało 100 kilometrów, tuż przed wjazdem na pierwszą z liczących 23,9 km czterech pętli. Na okrążeniach największą trudnością był podjazd w Igls.

Ostatnią rundę najwcześniej rozpoczęli Ukrainiec Mark Padun oraz Szwajcar Patrick Mueller. Dziewięć sekund za prowadzącym duetem znajdowali się wówczas kolejny ze Szwajcarów - Gino Mader oraz Irlandczyk Edward Dunbar. 33 sekundy do Paduna i Muellera tracił peleton złożony wtedy z 23 kolarzy.

Grupa pościgowa minęła Madera i Dunbara na 20 km przed metą. Natomiast, gdy do końca pozostawało 17 kilometrów, Paduna i Muellera wyprzedzili: Belg Bjoerg Lambrecht, Szwajcar Marc Hirschi, a także Fin Jaakko Hanninen. Właśnie ta trójka stanęła na podium.

Hirschi zaatakował na ostatnim zjeździe i samotnie objął prowadzenie 8 km przed metą. Mistrz Europy w wyścigu ze startu wspólnego z lipca 2018 roku utrzymał pierwsze miejsce i zdobył złoty medal światowego czempionatu. Od sezonu 2019 Hirschi będzie zawodnikiem zespołu Sunweb.

15 sekund do Hirschiego stracili Lambrecht oraz Hanninen. Finisz o srebro wygrał Belg. Na 57. pozycji został sklasyfikowany Kamil Małecki. Wyścigu nie ukończyli pozostali Polacy: Jakub Murias, Filip Maciejuk, Piotr Pękala i Tracz.