PZKol znowu ma problemy. Mistrzostwa Polski Elity w kolarstwie torowym zostały odwołane

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Tytus Żmijewski / Instytut Sportu razem z Polskim Związkiem Kolarskim rozpoczął program identyfikacji talentów w szkółkach kolarskich. Na zdjęciu testy przeprowadzone w Grucie, w województwie kujawsko-pomorskim, w 2016
PAP / Tytus Żmijewski / Instytut Sportu razem z Polskim Związkiem Kolarskim rozpoczął program identyfikacji talentów w szkółkach kolarskich. Na zdjęciu testy przeprowadzone w Grucie, w województwie kujawsko-pomorskim, w 2016
zdjęcie autora artykułu

- Mistrzostwa Polski zostały odwołane z powodu braku środków finansowych - informuje PZKol w komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie związku. Podczas czwartkowego posiedzenia władz PZKol rezygnację złożyło dwóch członków.

Zaplanowane na dni 11-14 października w Pruszkowie Mistrzostwa Polski Elity w kolarstwie torowym zostały odwołane. PZKol w czwartek (4 października) poinformował, że powodem tej decyzji są problemy finansowe, z którymi boryka się związek. Na pruszkowskim welodromie nie zaprezentują się też juniorzy.

"W dniu 04.10.2018 Zarząd Polskiego Związku Kolarskiego podjął decyzję o zmianie terminu Mistrzostw Polski Elity w kolarstwie torowym w konkurencjach sprinterskich i średniego dystansu oraz Mistrzostw Polski w konkurencjach nieolimpijskich w kat. junior młodszy, które miały się odbyć na pruszkowskim welodromie w dniach 11-14.10.2018 r." - brzmi treść komunikatu udostępnionego na oficjalnej stronie Związku.

Według zapewnień władz PZKol, impreza ma odbyć się do końca roku, ale nowy termin nie jest jeszcze znany. "Mistrzostwa Polski zostały odwołane z powodu braku środków finansowych" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Prezesa Zarządu Janusza Pożaka.

Więcej szczegółów dotyczących czwartkowego posiedzenia zarządu zdradziła na Twitterze Katarzyna Dzięcioł-Biełowieżec, opisując bałagan - delikatnie mówiąc - z jakim obecnie mamy do czynienia w PZKol. Pierwsza kobieta w historii PZKol, a także Robert Radosz, dzisiaj złożyli rezygnacje ze swoich funkcji w zarządzie, ponieważ poczuli się jak... tu cytat: "gówniarze".

- Już wiemy, że dalej się nie da. Nie zrobimy nic więcej w tym składzie - napisała Dzięcioł-Biełowieżec na portalu społecznościowym (wpis udostępnił dziennikarz TVP Sport, Sebastian Parfjanowicz.

Wstrzymanie finansowania PZKol przez ministerstwo sportu nastąpiło w styczniu tego roku. Minister Witold Bańka zażądał wówczas podania się do dymisji całego zarządu kolarskiej centrali i wyboru nowych ludzi na stanowiska kierownicze. To efekt skandalu w środowisku kolarskim (malwersacje finansowe oraz molestowanie seksualne zawodniczek), który ujawnił w wywiadzie z WP SportoweFakty Piotr Kosmala - więcej TUTAJ.

Od lutego funkcję prezesa pełni Pożak. W lipcu PZKol-owi przywrócono częściowe finansowanie. - MSiT wciąż obserwuje proces wdrażania planu naprawczego w PZKol, a możliwość przywrócenia pełnej współpracy i pełnego finansowania jest uzależniona od postępów w tych działaniach - mówiła wtedy rzecznik prasowa ministerstwa sportu, Anna Ulman.

ZOBACZ WIDEO: Krzysztof Wielicki ma nowy pomysł, jak zdobyć K2 zimą. "Musimy zmienić trzy rzeczy"

Źródło artykułu: