Annemiek van Vleuten wygrała Liege-Bastogne-Liege, Katarzyna Niewiadoma szósta

Annemiek van Vleuten wygrała klasyk Liege-Bastogne-Liege. Na szóstej pozycji sklasyfikowano Katarzynę Niewiadomą. 24. była Małgorzata Jasińska.

Piotr Ziemka
Annemiek van Vleuten Getty Images / Bryn Lennon / Na zdjęciu: Annemiek van Vleuten
30 kilometrów przed metą - na Cote de la Redoute - samotnie zaatakowała Annemiek van Vleuten. Holenderka na szczycie 2-kilometrowego podjazdu (średnie nachylenie 8,9 procent) miała 25 sekund przewagi nad dziewięcioma kolarkami, wśród których była Katarzyna Niewiadoma. Z kolei gdy do końca pozostawało 15 kilometrów, na szczycie Cote de la Roche-aux-Faucons, jadąca wówczas samotnie jako druga Elizabeth Deignan traciła do liderki już 80 sekund.

Van Vleuten pozostała na czele do końca. Tydzień wcześniej kolarka grupy Mitchelton-Scott stanęła na drugim stopniu podium podczas Amstel Gold Race. Druga finiszowała również w Walońskiej Strzale i Ronde van Vlaanderen. 36-letnia Holenderka wygrała pierwszy klasyk zaliczany do cyklu UCI Women's World Tour 2019 - Strade Bianche.

Holenderki zajęły trzy czołowe miejsca. Druga była Floortje Mackaij (Sunweb, +1:39). Jako trzecia ukończyła rywalizację Demi Vollerking (Parkhotel Valkenburg, +1:43). Ten sam czas co Vollering uzyskało jeszcze 12 kolarek, w tym Katarzyna Niewiadoma. Triumfatorka Amstel Gold Race została sklasyfikowana na szóstej pozycji. W 2019 roku Polka szósta była też podczas klasyków: Trofeo Alfredo Binda, Ronde van Vlaanderen i Fleche Wallonne. Srebrna medalistka igrzysk europejskich 2015 stanęła na trzecim stopniu podium w Liege-Bastogne-Liege 2017.

24. lokatę zajęła Małgorzata Jasińska (+2:47 do triumfatorki). Kobiety przejechały 138,5 kilometra. Zwyciężczyni uzyskała czas 3 godziny, 42 minuty i 10 sekund.

Czy Annemiek van Vleuten wygra etap wyścigu Giro Rosa w 2019 roku?