Tour of the Alps: upadek Rafała Majki, Paweł Siwakow triumfatorem wyścigu

Fausto Masnada wygrał piąty, ostatni etap Tour of the Alps 2019. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Paweł Siwakow. Rafał Majka upadł na zjeździe. Polak zajął czternaste miejsce na odcinku i zakończył wyścig na szóstej pozycji.

Piotr Ziemka
Rafał Majka Materiały prasowe / Stiehl Photography/Bora Hansgrohe / Na zdjęciu: Rafał Majka
Rozgrywany przy padającym deszczu piąty etap wyścigu Dookoła Alp 2019 liczył 148 kilometrów i 700 metrów. Ostatni odcinek zmagań rozegrano na trasie z Caldaro do Bolzano. 55 kilometrów przed metą na zakręcie upadł Rafał Majka. Przygotowujący się do rywalizacji w wyścigu Giro d'Italia Polak z pomocą Pawła Poljańskiego i Andreasa Schillingera zdołał wrócić na kilkanaście minut do grupy, w której byli inni czołowi zawodnicy klasyfikacji generalnej.

W ucieczce jechali triumfator środowego etapu Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec) oraz Carlos Quintero (Manzana Postobon). Kolumbijczyk wygrał dwie górskie premie. Przewaga tej dwójki nad grupą z najlepszymi kolarzami wyścigu była tak duża, że trzynasty w klasyfikacji generalnej Masnada (tracący po czterech etapach 3 minuty i 37 sekund do prowadzącego Pawła Siwakowa) został wirtualnym liderem.

Masnada i Quintero jechali razem do przedostatniego kilometra. 1,6 km przed końcem zaatakował Włoch. Zawodnik ekipy Androni Giocattoli-Sidermec jako pierwszy minął metę.

Dwie minuty i 14 sekund do zwycięzcy etapu stracili: Vincenzo Nibali, Tao Geoghegan Hart i Siwakow. Tych kolarzy sklasyfikowano na siódmym, dziewiątym i dziesiątym miejscu. Rosjanin zachował koszulkę lidera, którą zdobył na wtorkowym etapie.

Majka finiszował jako czternasty - 3 minuty i 29 sekund po Masnadzie. W klasyfikacji końcowej Polak zajął szóstą lokatę. "Kraksa kosztowała mnie bardzo dużo sił. Niestety nie byłem w stanie utrzymać tempa na końcowym podjeździe. Jestem trochę potłuczony, ale czuje się dobrze i czekam na Giro’d Italia" - poinformował Majka na Facebooku.

W mającym kategorię HC wyścigu Dookoła Alp 2019 uczestniczyło pięć grup z najwyższej dywizji World Tour: AG2R, Astana, Bahrain-MeridaBora-Hansgrohe, a także Sky. Tour of the Alps to kontynuacja rozgrywanego do 2016 roku Giro del Trentino.